Bliżej historii
24-11-2015

Bliżej historii

Data wydarzenia: 24-11-2015

UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KALISZU POMORSKIM NA WYSTAWIE „PAMIĘĆ I TRADYCJA”.

W dniu 19 listopada 2015 r. grupa uczniów z liceum w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela historii i Dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego odwiedziła wystawę historyczną przygotowaną przez kolekcjonera pamiątek z przeszłości i pasjonata historii Wiesława Piotrowskiego, z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w sali wystawowej na dworcu kolejowym w Drawsku Pomorskim.

Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z wieloma pamiątkami związanymi z dziejami Polski w okresie międzywojennym i z regionem. Były to książki, dokumenty, odznaczenia, mundury, broń i przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu zwiedzający stworzyli sobie obraz warunków życia żołnierzy frontowych, ale też zwykłych ludzi na początku XX wieku. Wiesław Piotrowski opowiedział im wiele ciekawych historii związanych   z prezentowanymi eksponatami oraz ich konstrukcją i przeznaczeniem. Była to dla młodzieży inna niż zwykle, niecodzienna lekcja historii, której można było niemalże dotknąć ręką, a nawet… powąchać. W ten sposób łatwiej można przybliżyć sobie historię, poznając ją poprzez pamiątki pozostawione przez naszych przodków i poprzez losy jednostek zaplątanych w dziejowe burze.

- Szczególne podziękowania składamy panu Wiesławowi Piotrowskiemu, który w interesujący sposób, z pasją kolekcjonera i miłośnika historii oprowadził nas po wystawie – mówi w imieniu uczniów Dyrektor M. Rydzewski.