Był pierwszy rekonesans nad Drawskiem
19-05-2016

Był pierwszy rekonesans nad Drawskiem

Data wydarzenia: 19-05-2016

JEZIORO TAJEMNIC. W czwartek 12 maja br. do Czaplinka przybyła grupa ponad pięćdziesięciu osób z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przewodził im Prorektor UAM Prof. Dr hab. Zbigniew Pilarczyk, Kierownik Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM.

W ramach prowadzonej przez powiat drawski Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic” grupa zrealizowała wstępny rekonesans w niektórych lokalizacjach związanych pośrednio i bezpośrednio z jeziorem Drawsko i jego okolicami. Spotkanie służyło zbliżeniu stanowisk co do kierunków działań w ramach trójstronnego porozumienia, zawartego pod koniec lutego br. pomiędzy poznańskim UAM-em, Studiem Historycznym „Huzar” z Koszalina oraz Starostwem Powiatowym w Drawsku Pomorskim. Rozmowy skupiały się na możliwości realizacji profesjonalnych kwerend archiwalnych w Niemczech oraz Rosji, a także realizacji projektów i pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych na prowadzenie badań lokalnej historii. Obecni na miejscu studenci wyrazili zainteresowanie tematyką projektu pod kątem tworzenia prac dyplomowych.
- Nasza Akcja dotyczy nie tylko Jeziora Drawsko – podkreśla Starosta Stanisław Kuczyński. – Chodzi także o zagadnienia, wydarzenia i obiekty, których historia została w jakiś sposób zdeterminowana przez położenie w okolicy jeziora.
Do takich obiektów należy między innymi średniowieczny tzw. „mały kościółek” w Czaplinku. Posadowiono go na wzniesieniu, które być może stanowiło w dalekiej przeszłości oparcie zamku Templariuszy. Przy okazji zwiedzania natrafiono na niezwykle intrygujące historie związane z tym miejscem. Ślady działalności tego zagadkowego zakonu na terenie wokół jeziora Drawsko także będą badane za sprawą Akcji. O szczegółach będziemy informować, w miarę zdobywania kolejnych informacji.