Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
28-11-2016

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Data wydarzenia: 28-11-2016

Z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w dniu 22 listopada 2016 r. w Zakładzie Karnym w Wierzchowie zostało zorganizowane spotkanie profilaktyczno- edukacyjne, w którym udział wzięli uczniowie klasy policyjnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wraz z wychowawcą Krzysztofem Wójciakiem, grupą osadzonych, a także policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pom. oraz strażakami z Komendy Powiatowej PSP W Drawsku Pom.

Na początku spotkania zapoznano uczestników ze statystykami dotyczącymi liczby ofiar i poszkodowanych w wypadkach drogowych: średnio na polskich drogach dziennie ginie 11 osób, a kolejnych 100, to ranni i poszkodowani. Wielu z nich pozostaje kalekami na całe życie i wymaga stałej opieki. Nie należy zapominać również o rodzinach i bliskich ofiar, dla których utrata kogoś bliskiego oznacza cierpienie i inne konsekwencje społeczne i osobiste.
Prezentacje oraz filmiki przedstawione przez policjantów i strażaków ukazały uczestnikom rzeczywistość, z którą zmagają się oni na służbie. Opowiadano o przykładach z życia, w których z powodu ludzkiej nieostrożności, braku wyobraźni i odpowiedzialności naraża się zdrowie i życie własne oraz innych uczestników ruchu drogowego. Przedstawiono również założenia oraz realizację  programu readaptacji społecznej „Zygzak” skierowanego do osób odbywających karę za przestępstwa w ruchu drogowym. Wiele z pokazywanych i omawianych sytuacji było bardzo sugestywnych i zapadających w pamięć, stąd jest nadzieja, iż spotkanie spełniło swój cel profilaktyczny.
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) został zainicjowany przez angielską organizację RoadPeace w 1993 r. Przez szereg lat był znany jako Europejski Dzień Pamięci. W 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem pamięci o ofiarach wypadków drogowych i ich rodzinach. W Polsce po raz pierwszy obchodziliśmy go 19 listopada 2006 r.