H2…O! Woda pod lupą
14-03-2017

H2…O! Woda pod lupą

Data wydarzenia: 14-03-2017

Dziewiątego marca 2017 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku uczestniczący w innowacji pedagogicznej „Przyroda z człowiekiem - człowiek z przyrodą” oraz uczniowie z klas o profilu ratownictwa medycznego wyjechali do Laboratorium Badania Wody Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku.

Głównym celem wizyty była chęć znalezienia odpowiedzi na pytanie o zasadność kontroli jakości wody, którą przeznacza się do spożycia przez ludzi. A odpowiedź pociąga za sobą wiele innych pytań: jakie parametry oznacza się w badaniach mikrobiologicznych i fizyko-chemicznych, jakie są ich normy, co dzieje się w przypadku przekroczeń i jakie stanowią zagrożenia dla higieny i zdrowia człowieka?
Oprócz merytorycznego opisu tych działań przez pracowników laboratorium, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia pracowni oraz zanalizowania próbek wody. Przyjrzeli się posiewom wody, próbkom wyrośniętych szczepów bakterii. Świecącego gronkowca mogli obejrzeć pod szkiełkiem. W pracowni chemicznej dowiedzieli się o najważniejszych związkach i jonach wykrywanych w wodzie i ich wpływie na jej jakość. Zapoznali się ze sprzętem na jakim wykonywane są badania. Zmierzyli także pH i przewodnictwo różnych próbek, pogłębili wiedzę o chlorze i twardości wody.
Szczegóły tego szerokiego i ważnego tematu uczniowie zgłębią już w domach. Innowację pedagogiczną prowadzą nauczycielki Małgorzata Okulewicz i Magdalena Bielonko.