Klasa policyjna w sądzie i przy gaśnicy
07-11-2017

Klasa policyjna w sądzie i przy gaśnicy

Data wydarzenia: 07-11-2017

Dzięki gościnności i życzliwości Sędziego Sądu Rejonowego w Drawsku Pomorskim Roberta Kucharskiego oraz Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim Pawła Dymeckiego, w poniedziałek 6 listopada 2017 r. uczniowie pierwszej klasy policyjno-penitencjarnej wraz z wychowawcą Pawłem Łuczko mieli możliwość obserwacji rozprawy sądowej i poznali zasady funkcjonowania oraz specyfikę pracy w Państwowej Straży Pożarnej.

Dla większości uczniów były to pierwsze kroki w Komendzie Straży. Każdy miał okazję przekonać się, jak ważne zadania stoją przed strażakami bez względu na zajmowane stanowisko. Sprzęt i gotowość do działania oraz dyspozycyjność i wysoki poziom wyszkolenia, to elementy pracy strażaków poznane tego dnia przez uczniów. Szczegółowy opis sprzętu i działań straży zainteresował młodzież, tym bardziej, że opowiadali o tym strażacy, którzy jako jedni z pierwszych brali udział w działaniach ratowniczych na terenie obozu w Suszku, w sierpniu tego roku.
Klasa policyjno-penitencjarna podczas zajęć w Zakładzie Karnym poznaje specyfikę pracy ze skazanymi. Nie można jej w pełni zrozumieć bez poznania zasad funkcjonowania sądu, do którego przed wyrokiem trafiają oskarżeni. Dzięki zaangażowaniu Krzysztofa Wójciaka, nauczyciela przysposobienia policyjnego i życzliwości  sędziego Roberta Kucharskiego, uczniowie mogli uczestniczyć w rozprawie karnej. Zapoznali się z przebiegiem procesu sądowego i zasadami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Było to niezwykłe doświadczenie.
Obie wizyty stanowią kolejny ważny element w drodze poznawania zasad działania służb mundurowych i sądów.
Podziękowania należą się Komendantowi Pawłowi Dymeckiemu oraz przedstawicielom JRG, dzięki którym możliwa była ta lekcja: Krzysztofowi Rzęsie, Łukaszowi Sołtysowi i Robertowi Rogińskiemu, a także sędziemu Robertowi Kucharskiemu.