„Klepsydra” w Krakowie
13-03-2018

„Klepsydra” w Krakowie

Data wydarzenia: 13-03-2018

Spektakl „Lot nad kukułczym gniazdem” zachwycił kaliskich Licealistów z grupy teatralnej „Klepsydra”, którzy pojechali do Krakowa na ósmą już z kolei wycieczkę warsztatową, która trwała od 28 lutego do 3 marca 2018 r.

- W tym roku między spektaklem komediowym w Teatrze Bagatela, a spektaklem dramatycznym w Narodowym Starym Teatrze wybrałam się z młodzieżą na przedstawienie o wydźwięku wyraźnie społecznym, czyli „Lot nad kukułczym gniazdem”. Ten znany także z filmu bestseller Kena Keseya mówi o tym, że każda jednostka podlega jakiejś władzy, której działanie nie zawsze jest dla niej jasne, lecz zawsze bywa opresyjne. To opowieść o cenie wolności. Na pytanie, czy warto ją płacić, widzowie muszą wprawdzie odpowiedzieć sami, ale pomagają w tym słowa głównego bohatera, który stwierdza, iż kiedy człowiek traci ochotę do śmiechu, to znaczy, że traci grunt pod nogami – streszcza spektakl organizatorka wyjazdu Joanna Mączkowska.
Z grupą licealistów pojechali do Krakowa także gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, którymi opiekowała się polonistka Beata Rosentreter. Głównym punktem programu oprócz teatralnych spektakli, zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu czy Kościoła Mariackiego była studyjna wizyta na Akademii Sztuk Teatralnych, gdyż taką nazwę nosi obecnie krakowska Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna. Tam aktorzy z „Klepsydry” i gimnazjaliści obserwowali ćwiczenia studentów aktorstwa w zakresie interpretacji wierszy i tworzenia z prezentowanej poezji etiud scenicznych. Stanowiły one doskonały przykład wymagań profesjonalnych, którym można sprostać tylko poprzez naukę oraz ćwiczenia, poczynając od działalności w teatrze amatorskim.