Matematyka na warsztacie
08-12-2015

Matematyka na warsztacie

Data wydarzenia: 08-12-2015

Matematyka połączona z informatyką i językiem angielskim to kolejne wyzwanie, przed którym stanęła dwudziestoosobowa grupa młodzieży z kaliskiego Liceum.

Uczniowie z klas dwujęzycznych i medyczno-politechnicznych mieli przyjemność uczestniczenia w kolejnej, trzeciej już edycji spotkań matematyków odbywających się w Starej Studnicy, tym razem w terminie 2 - 4 grudnia 2015 r. Tegoroczne zajęcia poświęcone były głównie przyswojeniu i opanowaniu podstaw korzystania z programu graficznego SketchUp, którego liderem w Polsce jest prowadzący warsztaty dr Bronisław Pabich.

Warto dodać, że pan Bronisław to pedagog z czterdziestoletnim stażem pracy w szkołach średnich i uczelniach wyższych, dydaktyk matematyki i specjalista w zakresie nauczania matematyki z komputerem. Dzięki jego pasji i zaangażowaniu młodzież miała niepowtarzalną okazję odkrywania matematyki, poznawania jej tajników i spojrzenia na nią z innej perspektywy.

- Pierwszy raz w życiu zobaczyłem osobę, która jest takim pasjonatem tego, co robi - mówi o nim uczeń kl. 2d, Bartek Rowiński.

Były też inne niespodzianki. Panie Katarzyna Witek i Danuta Stempień, nauczycielki matematyki, zorganizowały dla młodzieży interdyscyplinarne zajęcia terenowe, sprawdzające ich wiedzę z fizyki, matematyki, biologii, chemii, przedsiębiorczości i języka angielskiego. Uczestnicy mogli się również sprawdzić swoje zdolności matematyczne w grach i turniejach zespołowych. Z pięciu czteroosobowych drużyn wyłoniła się grupa mistrzów w składzie: Karolina Wiśniewska i Adrian Mielec z kl. 2b oraz Dominik Przygoda i Szymon Gabrysiak z kl.1d.

- Uważam, że warsztaty matematyczne były interesujące - ocenia Szymon Kaczka ucz. kl. 1d. i dodaje: - Dowiedziałem się tam wielu informacji z zakresu matematyki i informatyki. Bardzo fajnie zorganizowane były zajęcia w terenie. Atmosfera była super i mile wspominam ten czas.

Warsztaty matematyczne wpisały się w kalendarz działań Liceum w Kaliszu Pomorskim i przynoszą efekty.

- Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania, potrafią szerzej spojrzeć na matematykę. Fakt uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez wykładowców uczelni wyższych sprawia, że uczniowie czują się docenieni i wyróżnieni, co sprzyja ich zaangażowaniu w naukę i przyczynia do wszechstronnego rozwoju - podsumowuje nauczycielka matematyki Katarzyna Witek.

Finansowego wsparcia warsztatów w ramach projektu dotyczącego zastosowania matematyki i informatyki w programowaniu komputerowym udzieliło Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim.