Medalowa  drużyna
09-06-2017

Medalowa drużyna

Data wydarzenia: 09-06-2017

W czwartek 8 czerwca 2017 r. miało miejsce oficjalne zakończenie II Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych na poligonie drawskim. Spośród 13 drużyn z całej Polski, biorących udział w zmaganiach o tytuł najlepszej, bezkonkurencyjna okazała się grupa kadetów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w składzie: Jakub Jóźwiakowski, Damian Jackowiak, Paulina Kucharska, Piotr Woźniak, Konrad Preis.

W generalnej klasyfikacji wyprzedzili oni drużynę z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych ze Złocieńca i z Tomaszowa Mazowieckiego.

- To wspaniała niespodzianka i jednocześnie zasłużony sukces. Dzięki opracowanym i wdrożonym innowacyjnym programom na zajęciach wychowania fizycznego  możliwe jest dodatkowe szkolenie uczniów w zakresie obronności, co jak widać daje rezultaty - komentował dyrektor ZSP  w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.

Organizatorzy mistrzostw (ZSP w Kaliszu Pomorskim i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko) przygotowali dla młodych adeptów wojska szereg ciekawych konkurencji sportowo –obronnych, takich jak: „Pętla taktyczna” (zwyciężyła grupa ze Złocieńca),  wiedza o bezpieczeństwie  (zwyciężyła drużyna z Kalisza Pomorskiego), test sprawności fizycznej (zwyciężyła młodzież z Kalisza Pomorskiego) i konkurencje strzeleckie (zwyciężył zespół z Włocławka). Podczas zawodów wyłoniono również najcelniej strzelających uczniów  z karabinka kbk AK, przyznając im indywidualne nagrody. I miejsce zajął  Dawid Turkan z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w  Tomaszowie Mazowieckim, tuż za nim uplasował się  Radosław Porański z Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku, trzecie miejsce zajął Dawid Gerlipp z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu. Wszyscy uczestnicy podkreślali wyjątkową atmosferę zawodów.

- Nasz udział traktowaliśmy jako zabawę i ciekawe doświadczenie. Poznaliśmy wielu nowych ludzi, sprawdziliśmy siebie – mówili uczestnicy z Katowic.  Młodzież z Głogowa z uśmiechem przyjęła ostateczne wyniki klasyfikacji. - Jesteśmy drużyną, przyjechaliśmy tu z ciekawości, by przeżyć fajną przygodę i udało się. Warto dodać, że uczniowie oraz opiekunowie od 6 do 8 czerwca zakwaterowani byli w internacie w Konotopie, należącym do CSWL Drawsko. To sprzyjało nawiązaniu przyjaźni i wymianie doświadczeń.

Podczas uroczystości wręczenia zwycięskim drużynom pucharów  na poligonie drawskim pojawili się wyjątkowi goście: ppłk Andrzej Niegmański, zastępca komendanta CSWL, płk Andrzej Michałek Szef Oddziału Bazy Szkoleniowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych,  płk dypl. Artur Pikoń dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu, ppłk Artur Prabucki komendant 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Drawsku Pomorskim, a także władze powiatowe i gminne: Stanisław Kuczyński Starosta Drawski, Janusz Garbacz Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, Zbigniew Ptak Burmistrz Drawska Pomorskiego, Tomasz Kołtun Zastępca Burmistrza Kalisza Pomorskiego. ZSP w Kaliszu Pomorskim reprezentowali dyrektor Maciej Rydzewski i wicedyrektor Katarzyna Witek. Na uroczystości była także obecna Beata Miszewska - Kozłowska dyrektor ZSP w Złocieńcu oraz wielu innych gości.

Nad sprawną organizacją Mistrzostw czuwali: koordynator merytoryczny mjr Andrzej Kowalewski, koordynator poszczególnych konkurencji Tomasz Majewski oraz koordynatorzy biura prasowego Aleksandra Radecka i Marcin Czerwiński.

Patronatem zawody objął Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, a także TVP3 Szczecin, Radio Koszalin, Głos Koszaliński, Polska Zbrojna. Należy dodać, że  zawody były współfinansowane przez Zarząd Powiatu Drawskiego.

Zarówno organizatorzy Mistrzostw, jak i ich uczestnicy zgodnie podkreślają, że takie praktyczne sprawdzenie umiejętności sportowo-obronnych na największym poligonie w Europie jest wyjątkową okazją, by odnaleźć w sobie pasję związaną ze służbą mundurową. I powtarzają, że chcą tu wrócić za rok.