Nowy numer Biuletynu
10-05-2016

Nowy numer Biuletynu

Data wydarzenia: 10-05-2016

Drodzy Czytelnicy! Maj przynosi dobre wiadomości. I nie chodzi tylko o coraz piękniejszą pogodę. Ale po kolei. Przede wszystkim, przystąpiono do wyczekiwanego przez całe lata remontu oddziału dziecięcego w drawskim szpitalu. Będzie tam miejsce dla 25 maluchów. O najmłodszych pomyśleliśmy także w Czaplinku. W budynku warsztatów PCKZiU przy ulicy Wałeckiej znajdzie się przedszkole dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Na razie niewielkie, ale kto wie, co będzie dalej. To kolejny etap – po lokalizacji tam nieodpłatnej pomocy prawnej – zagospodarowania nieużytkowanej przestrzeni, której jest w budynku jeszcze spora rezerwa. Na pewno będzie tam również poradnia psychologiczno – pedagogiczna. A przecież nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa!

Jak maj, to tylko z rabatem. Do akcji promocyjnej „Maj z Rabatem” przekonuje się coraz więcej podmiotów, zarówno czysto biznesowych, jak i publicznych. Ich lista aktualizowana jest na bieżąco na stronie internetowej powiatu. Zrozumienie tej idei niezwykle cieszy, bo tylko zróżnicowana oferta może przyciągnąć turystów i uczynić nas konkurencyjnymi w stosunku do innych regionów.
Co jeszcze wewnątrz Biuletynu? W tym numerze wyraźnie widać, że szkoły ponadgimnazjalne rozpoczęły już swoje akcje rekrutacyjne. Ich oferta jest coraz lepsza i ciekawsza. Pracujemy nad doposażeniem placówek. Warto pamiętać, że posłanie dziecka do szkoły na terenie naszego powiatu - to utrzymanie miejsc pracy w szkołach. Zwróćmy także uwagę na ofertę Powiatowego Urzędu Pracy: są jeszcze pieniądze na refundację kosztów wynagrodzeń, nagród oraz składek za zatrudnienie osoby do 30 roku życia. To nowość w ofercie PUP, która budzi coraz większe zainteresowanie. Ale trzeba się spieszyć.
Najciekawsze na koniec: w trakcie trwania Akcji „Jezioro Tajemnic” (już 30 tysięcy otwarć strony internetowej, zaś na 14 maja zapowiedziano reportaż w ogólnopolskiej TVP3!), kolejni nasi partnerzy prezentują coraz ciekawsze i śmielsze pomysły – za co oczywiście serdecznie dziękujemy. Dzięki niej odkryliśmy pewną niszę. Okazuje się, że sporty nurkowe mogą być przyszłością turystyki w naszym powiecie. Dlaczego? Jak każdy sport ekstremalny, nurkowanie jest drogie i interesuje ludzi o pewnej zasobności portfela. Istotniejsze jest jednak, że to wcale nie lato jest gorącym okresem nurkowań, lecz zima i sąsiadujące z nią miesiące. Niska temperatura wody nie ma znaczenia, ponieważ współczesne skafandry znakomicie przed nią chronią. Chodzi po prostu o przejrzystość wody. Prócz zaplecza noclegowego i gastronomicznego, dla przyjezdnych nurków potrzebne są także urządzenia do napełniania butli powietrzem, w cenie 8 – 10 tys. zł. Wspomniana akcja znakomicie przyciąga uwagę środowiska. Czas na ruch po stronie przedsiębiorców. I nie chodzi tu wyłącznie o jezioro Drawsko, które zadziałało jak magnes. Mamy w powiecie wiele innych jezior, które również budzą zainteresowanie.
Tymczasem spójrzmy przez okno: wiosna w pełni. Cieszmy się nią na Pojezierzu Drawskim!
Starosta Drawski
Stanisław Kuczyński