Obchody rocznicy odzyskania niepodległości
15-11-2016

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości

Data wydarzenia: 15-11-2016

W dniu 10 listopada 2016 roku w Drawsku Pomorskim odbyły się uroczystości związane z obchodami 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Były one połączone z uroczystą Sesją Rady Powiatu Drawskiego. Narodowe Święto Niepodległości - najważniejsze święto państwowe obchodzone jest dla upamiętnienia odrodzenia się Polski po 123 latach niewoli.

Powiatowe obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w Kościele pw. św. Pawła Apostoła mszą w intencji Ojczyzny, którą odprawiał Proboszcz Piotr Jesionowski. Uświetniła je swoim znakomitym występem Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Viva Battuta” pod kierownictwem Tomasza Stawickiego. Nieco wcześniej, Starosta Drawski Stanisław Kuczyński wraz z etatowym Członkiem Zarządu Powiatu Januszem Garbaczem wzięli udział we mszy w  kościele garnizonowym w Olesznie.
                Po zakończeniu ceremonii kościelnych przedstawiciele władz samorządowych, zarówno powiatowych, jak i gminnych oraz instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, a także  mieszkańcy Drawska Pomorskiego udali się na Cmentarz Wojenny. Uroczystości na Cmentarzu zostały przeprowadzone przy udziale wojska z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko pod dowództwem pułkownika Marka Gmurskiego. Kwiaty złożyli samorządowcy, przedstawiciele związków kombatanckich, wojsk amerykańskich i kanadyjskich, a także zakładów pracy i instytucji użyteczności publicznych.
                Sesja Rady Powiatu Drawskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim. Prowadził ją Stanisław Mikołajczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Drawskiego. Mowę na temat Święta Niepodległości wygłosił zarówno Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, jak i Zbigniew Ptak, Burmistrz Drawska Pomorskiego. Następnie Lidia Borzymowska, Dyrektor ZSP podczas prezentacji zapoznała gości z profilem szkoły oraz jej osiągnięciami. W dalszej części sesji uczniowie zaprezentowali program artystyczny pt. „A to Polska właśnie” – nagrodzony oklaskami na stojąco. Sesję zakończono pamiątkowym zdjęciem.
                Narodowe Święto Niepodległości celebrowano także kolejnego dnia. 11 listopada uroczyście otwarto wystawę historyczną autorstwa Wiesława Piotrowskiego pn. „VIA DOLORIS OJCÓW NASZYCH”. Autor wystawy uhonorował i podziękował osobom, które wspierają jego działania. Starosta S. Kuczyński został mianowany przez pana Wiesława na „Strażnika Drawskiej Historii”.
Przedstawiciele władz powiatu wzięli udział w uroczystościach niepodległościowych także w innych miejscowościach. W Sośnicy obecni byli Starosta oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Banaszek, w Złocieńcu Wicestarosta Jacek Kozłowski iCzłonek Zarządu Janina Jung, zaś w Kaliszu Pomorskim etatowy Członek Zarządu Janusz Garbacz.
Starosta Drawski dziękuje organizatorem za możliwość uczestnictwa w obchodach tak ważnego święta, które jest jednocześnie piękną lekcją patriotyzmu.