Regionalny System Ostrzegania - informacja
29-09-2017

Regionalny System Ostrzegania - informacja

Data wydarzenia: 29-09-2017

Od 1 stycznia 2015 roku ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi i innych zagrożenia mo-żemy zobaczyć na ekranie telewizora i w telefonie. Precyzyjne docieranie z komuni-katami umożliwia Regionalny System Ostrzegania (RSO).

Regionalny System Ostrzegania to usługa, opracowana przez Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji we współpracy z Telewizją Polską, służąca do powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale również w telewizji i aplikacjach w telefonach komórkowych. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. ekstremalnych zjawisk pogodowych, klęski żywiołowej i na drogach.

Komunikat dla obszaru województwa zachodniopomorskiego tworzy Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. Ostrzeżenie pojawia się :
  • na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie http://www.szczecin.uw.gov.pl  w zakładce : Dla mieszkańców/Bezpieczeństwo/Regionalny System Ostrzegania.
  • w telewizorze w naziemnej telewizji cyfrowej na kanale TVP Regionalnej w formie napisów DVB (telewizja hybrydowa)
  • w telefonach komórkowych w bezpłatnej aplikacji mobilnej dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store - można ją wyszukać po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania” ). Aplikacja posiada opcję „push”, dzięki której otrzymuje się powiadomienia o nowych ostrzeżeniach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację.
Komunikaty / ostrzeżenia wprowadzane w ramach RSO przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie obejmują następujące kategorie tematyczne :
  • ogólne
  • meteorologiczne
  • hydrologiczne
  • stan wód (wodowskazów).

Aplikacja telefoniczna oraz wiadomości telegazety zaopatrzone zostały w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pogrupowane zostały w następujące kategorie :
  • Ø Poradnik obywatela
  • Ø Alarmowanie i ostrzeganie
  • Ø Ewakuacja
  • Ø Pożary
  • Ø Powodzie i podtopienia
  • Ø Skażenia, epidemie, zatrucia
  • Ø Pogodowe zjawiska ekstremalne
  • Ø Terror
  • Ø Bezpieczny wypoczynek
  • Ø Zagrożenia naturalne i techniczne.

Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Drawsku Pomorskim mając na uwadze skuteczność ostrzegania i alarmowania za pośrednictwem usługi RSO, zachęca mieszkańców naszego powiatu do korzystania z tego systemu. W ten sposób możemy zwiększyć bezpieczeństwo własne i bezpieczeństwo swoich rodzin w sytuacjach zagrożeń.