Sukces licealistów z Czaplinka!
02-05-2016

Sukces licealistów z Czaplinka!

Data wydarzenia: 02-05-2016

27 kwietnia 2016 r. grupa teatralna „koLOkwializm" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku została laureatem etapu powiatowego Wojewódzkich Prezentacji Amatorskich Zespołów Teatralnych i będzie reprezentować gminę Czaplinek oraz powiat drawski w eliminacjach wojewódzkich.

Młodzież zaprezentowała spektakl oparty na jednoaktówce Sławomira Mrożka zatytułowanej „Polowanie na lisa”. Akcja sztuki, która powstała w 1976 roku, została przeniesiona w realia współczesne, co pozwoliło na nową interpretację zagadnienia zniewolenia człowieka przez system. Mrożkowski las stał się korporacją, lis – młodym człowiekiem uciekającym przed uniformizacją
i pragnącym wolności, polowanie – wyrazem dążeń do zniszczenia wszystkiego, co odmienne, a więc niepokojące w dzisiejszych czasach.

Jury konkursu, któremu przewodziła Ewa Sobczak – absolwentka PWST w Krakowie i aktorka szczecińskiego Teatru Współczesnego – doceniło grupę „koLOkwializm” za nowatorskie podejście do tekstu o tematyce politycznej i historycznej oraz ukazanie uniwersalności postaw ludzkich w kreacjach aktorskich. Jurorki zwróciły również uwagę na ciekawą scenografię, która wzmocniła przekaz spektaklu.

Udział w Wojewódzkiej Prezentacji Amatorskich Zespołów Teatralnych był jednym z elementów projektu „Młodzi i teatr” realizowanego przez Stowarzyszenie AKTYWNA SZKOŁA przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku, w ramach zadania publicznego: „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego” współfinansowanego przez Powiat Drawski w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych. Działanie współfinansowane jest także ze środków gminy Czaplinek.