Tajemnice jak magnes
07-11-2017

Tajemnice jak magnes

Data wydarzenia: 07-11-2017

Biskup Krzysztof Włodarczyk o Akcji „Jezioro Tajemnic”: To dobry pomysł. Niech to dzieło się rozwija i przyciągnie jak najwięcej osób!

Na zaproszenie Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego Jego Ekscelencja Biskup Krzysztof Włodarczyk odwiedził w poniedziałek 6 listopada 2017 r. Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim. Udzielił błogosławieństwa pracownikom i spotkał się z kadrą zarządzającą. Złożył także wizytę w Powiatowym Dziennym Domu Samopomocy Ośrodku Rehabilitacyjno- Kulturalnym w Drawsku Pomorskim, a także w drawskim szpitalu, gdzie spotkał się z kadrą i pacjentami. Rozmawiano tam o perspektywach na przyszłość. Biskup zwiedził również szpitalną kapliczkę.

Podczas wizyty nie zabrakło też kilku chwil refleksji na temat najgłośniejszej Akcji Eksploracyjno – Historycznej w Polsce.

Ponieważ Pojezierze Drawskie, Czaplinek, Złocieniec, Drawsko Pomorskie, związane jest z osobą Karola Wojtyły, zadaliśmy pytanie właśnie o to. Późniejszy Papież przyjeżdżał m.in. do Czaplinka nad jezioro Drawsko, by wziąć udział w spływach kajakowych. Do dziś stoi dom, w którym się zatrzymywał. W czaplineckiej izbie muzealnej znajdują się narty, na których uczył się jeździć. Do  miejscowego kościoła sprowadzono również relikwie naszego Świętego. Wszystkie te wątki poruszone zostały w ramach prowadzonej przez powiat drawski Akcji „Jezioro Tajemnic”.

Zapytaliśmy, czy zdaniem Księdza Biskupa nagłośnienie tych spraw w ramach Akcji jest dobrym pomysłem na promocję Ziemi Drawskiej. Co usłyszeliśmy?

- Myślę, że to oczywiście jak najbardziej dobry pomysł. Dlatego, że jest to promocja regionu, troszeczkę w klimacie tajemniczości, a jeszcze bardziej, kiedy jest związana z osobą tak znamienitą, jak z dzisiaj już Świętym Janem Pawłem II, wtedy jeszcze Kardynałem Karolem Wojtyłą. Powiązanie tej akcji z konkretną osobą na pewno wywołuje zainteresowanie. Tak więc uważam, że to dobra linia, dobry pomysł, niech tylko to dzieło się rozwija i przyciągnie jak najwięcej osób do regionu, który zaprasza do wejścia w tę tajemnicę. Dobre jest równoczesne odniesienie do osoby Papieża Jana Pawła II, który też w tym regionie był i zaznaczył swoją obecność właśnie przez wymiar sportowy, bo to wysiłek fizyczny, a więc też pokazanie osoby Papieża od takiej zwykłej, ludzkiej strony.

7 maja 2016 roku papież Franciszek mianował ks. Krzysztofa Włodarczyka biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Surista (obecnie na terenie Algierii). 11 czerwca 2016 roku przyjął święcenia biskupie w konkatedrze kołobrzeskiej.

Dziękujemy za wizytę i ciepłe słowa!