Tajemnice w akcji
27-01-2016

Tajemnice w akcji

Data wydarzenia: 27-01-2016

- Nikt nie może z całą pewnością wykluczyć, że w jeziorze Drawsko nie ma militarnych wraków – mówi Stanisław Kuczyński, Starosta Drawski. - Musiałby wpierw całe je przepłynąć.

Akwen o którym mowa to aż 331 milionów metrów sześciennych wody. Z tego powodu nie jest możliwe ustalenie obiektywnej prawdy bez pomocy wielu ludzi. W obliczu takiego wyzwania postanowiono o uruchomieniu akcji specjalnej, mającej zająć się tym zagadnieniem. Przedsięwzięcie nosi nazwę „Akcja Exploracyjno – Historyczna Jezioro Tajemnic”. Otrzymała ona logo nawiązujące do jednego z jej intrygujących wątków, zawierające symboliczny rysunek historycznego okrętu podwodnego.
- Nie wyobrażam sobie tej akcji bez zaangażowania mieszkańców powiatu – podkreśla Starosta S. Kuczyński.
Po konferencji „Jezioro Drawsko – Jezioro Tajemnic” sprawa zyskuje coraz większy rozgłos. Informują o niej kolejne media. Wśród nich były już Głos Koszaliński (jeden z patronów konferencji), Gazeta Szczecińska, Elbląg24, Polska Agencja Prasowa, DSI, Radio Szczecin, Portal Pomorza Zachodniego, ExtraPolska.pl, TV Gawex, oraz patron medialny akcji – Magazyn Drawski. Co ciekawe, z Krakowa wpłynęła też pierwsza oferta na odszukanie wraku na dnie jeziora.
Starosta wyjaśnia: - Na razie poruszamy się w sferze spekulacji i domniemań. Jednak prawie nigdy nie jest tak, że istnieją konkretne dowody w postaci np. dokumentów, wskazujące, że oto w tym konkretnym miejscu znajduje się wrak statku, samolotu, czy chociażby zakopany pociąg. Cała rzecz w tym, że w tej sprawie niczego nie wiadomo na pewno. – I dodaje: - To projekt po części edukacyjny, którego celem jest rozbudzenie u mieszkańców powiatu drawskiego zamiłowania do odkrywania historii terenów na których żyją. Ale nie tylko. Postaramy się wyjaśniać tajemnice jeziora, choć bez udziału mieszkańców, a także specjalistów z zakresu eksploracji oraz naukowców nie będzie to w pełni możliwe.
Jakie tajemnice odsłoni jezioro Drawsko?