Turniej w gorącym rytmie
18-11-2016

Turniej w gorącym rytmie

Data wydarzenia: 18-11-2016

16 listopada 2016 r. hala widowiskowo-sportowa przy Gimnazjum w Drawsku Pomorskim rozbrzmiewała w gorących rytmach samby i kołysała się w takt walca wiedeńskiego. Już po raz szósty odbył się „Międzypowiatowy Turniej Tańca Osób Niepełnosprawnych”.

Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie „FILAR” wespół z Powiatowym Dziennym Domem Samopomocy-Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Kulturalnym w Drawsku Pomorskim, Gimnazjum im. A. Mickiewicza i przy wsparciu Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim. Turniej honorowym patronatem objął Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, Burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew Ptak oraz Anna Mieczkowska, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Otwarcia Turnieju dokonali wspólnie Starosta wraz z Burmistrzem. Uczestnicy zostali uroczyście wprowadzeni na parkiet przez grupę dzieci przedszkolnych w rytmie poloneza. Tancerze prezentowali swoje umiejętności, bogactwo choreografii, oryginalność kompozycji i kostiumów w trzech kategoriach tańców. W tańcu standardowym - walcu wiedeńskim, w sambie - tańcu latynoamerykańskim i we Freestyle-tańcu dowolnym.
W turnieju rywalizowało 25 par w tańcach indywidualnych oraz 6-osobowe grupy w tańcu dowolnym. W turnieju rywalizowały ze sobą Środowiskowe Domy Samopomocy z Recza, Sławoborza, Krzęcina, Klępczewa, Drawna, Świdwina, Połczyna Zdroju oraz Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Kołobrzegu, Powiatowy Dzienny Dom Samopomocy-Ośrodek Rehabilitacyjno-Kulturalny w Drawsku Pomorskim z Filią w Złocieńcu, a także Dom Pomocy Społecznej w Darskowie.
Tancerzy oceniało jury w składzie: Przewodniczący Henryk Walentynowicz - tancerz, solista, choreograf, pedagog, aktor scen Szczecina, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia, wyróżniony Odznaką Honorową Gryfa Pomorskiego; Sylwester Sołtysiak, tancerz- trener w Klubie Tańca Towarzyskiego S-5.5 w Szczecinie oraz Jolanta Banaszek,  Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
- samba
I miejsce - Sylwia Brzozowska i Sylwester Polański (ŚDS Sławoborze)
II miejsce - Magdalena Kosowska i Marcin Zabłocki (ŚDS Świdwin)
III miejsce - Anna Krukowska i Sebastian Rodnicki (ŚDS Recz)
- walc wiedeński
I miejsce - Anna Krukowska i Sebastian Rodnicki (ŚDS Recz)
II miejsce - Agnieszka Grzyb i Paweł Jackowski (POW Kołobrzeg)
III miejsce - Aleksandra Wasieczko i Piotr Gmiński (ŚDS Drawno)
- taniec dowolny
a) I miejsce - Dom Pomocy Społecznej w Darskowie
b) II miejsce - Środowiskowy Dom Samopomocy w Drawnie
c) III miejsce – Powiatowy Ośrodek Wsparcia w Kołobrzegu
Taneczne punkty programu okrasił swoim wokalem piosenkarz Bartek Michalczyk, pokaz tańca latynoamerykańskiego zaprezentowała para z Klubu Tańca S 5.5, a dzieciom obecnym na turnieju czas umilał animator z zabawami.
Za prezentację talentu, dostarczenie pozytywnych wrażeń i emocji wszystkie ośrodki zostały obdarowane statuetkami i nagrodami, a wygrane pary medalami. Nagrody wyręczyła pani Wicemarszałek, Starosta oraz Etatowy Członek Zarządu Powiatu Janusz Garbacz, Prezes stowarzyszenia „Filar” Urszula Bolewicz, Joanna Orzepowska Kierownik PDDS- OR- K w Drawsku Pomorskim, a w imieniu Burmistrza Drawska Pomorskiego Marcin Łukasz.
Stowarzyszenie dziękuje za pomoc i wsparcie przy organizacji turnieju Kierownikowi oraz pracownikomPDDS-OR-K w Drawsku Pomorskim, Małgorzacie Zawiłej- Dyrektorowi Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Drawsku Pomorskim, Jolancie Pluto- Prądzyńskiej- Dyrektorowi Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim, a także prowadzącym – Justynie Fuk, Marcinowi Łukaszowi i Grzegorzowi Skurczyńskiemu, wolontariuszom - uczniom Gimnazjum w Drawsku Pomorskim i LO w Kaliszu Pomorskim oraz szanownemu jury i ratownikom Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Filii w Drawsku Pomorskim.
Stowarzyszenie dziękuje Ludziom Wielkiego Serca, którzy jak co roku wspierają turniej finansowo i rzeczowo: Iwonie i Kazimierzowi Pokutyńskim (Piekarnia, Cukiernia), Zbigniewowi Szwajkowskiemu, Krystynie i Markowi Wójcik, Czesławowi Bieć, Renacie, Marcie i Robertowi Kowalczykom, Jolancie Frączek, Katarzynie Kraus, Danielowi Żdżalikowi.
„VI Międzypowiatowy Turniej Tańca Osób Niepełnosprawnych” odbył się w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków Powiatu Drawskiego.