US Army u Starosty PL
21-01-2016

US Army u Starosty PL

Data wydarzenia: 21-01-2016

W dniu 20 stycznia 2016 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim odbyło się spotkanie Starosty Stanisława Kuczyńskiego z żołnierzami wojsk amerykańskich ćwiczących na poligonie drawskim.

Zadaniem US Army Civil Affairs Team 8041, w skład którego wchodzą kpt. Dennis Greenberg oraz Scott Balliett, Brendon Collins i Evelyn Frederick, jest nawiązanie kontaktów z administracją samorządową celem umożliwienia spotkań żołnierzy amerykańskich z lokalną społecznością oraz realizacja innych zadań, w tym w zakresie zarządzania kryzysowego, wynikających z zapewnienia bezpiecznego pobytu wojsk US na terenie Powiatu Drawskiego.
Pan Starosta zapoznał gości z walorami wypoczynkowymi i atrakcjami turystycznymi Powiatu Drawskiego oraz zaprosił do jego zwiedzania w czasie wolnym od zajęć szkoleniowych na poligonie. Zaproponował odbywanie spotkań żołnierzy amerykańskich w szkołach z młodzieżą uczącą się języka angielskiego. Ustalono, że w najbliższym czasie nastąpi ponowne spotkanie stron, na którym zostaną ustalone szczegółowe wspólne działania w zakresie kontaktu żołnierzy US Army z lokalną społecznością.
W spotkaniu uczestniczyli Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Zbigniew Marek oraz inspektorzy tego Wydziału  Jacek Żychliński i Roman Kowalonek.
Po części oficjalnej odbyło się robocze spotkanie w Wydziale Zarządzania Kryzysowego, na którym żołnierze amerykańscy zapoznali się z organizacją i zadaniami struktur zarządzania kryzysowego w powiecie. Ustalono odbycie następnych spotkań, na których będą omawiane interesujące obie strony zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa.