Znamy wyniki badan profilaktycznych
12-04-2017

Znamy wyniki badan profilaktycznych

Data wydarzenia: 12-04-2017

W dniu 5 kwietnia br.,pod patronatem Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego, Mobilne Centrum Diagnostyki z Warszawy przeprowadziło dla mieszkańców powiatu drawskiego bezpłatne badania w kierunku osteoporozy oraz słuchu - w Drawsku Pomorskim i Czaplinku.

W akcji densytometrycznej przeprowadzonej w Drawsku Pomorskim przebadano 80 osób.
Zdiagnozowano 28 osób z osteopenią i  6 osób  z osteoporozą. W Czaplinku przebadano 47, u 17 osób stwierdzono niedosłuch.
Warto wiedzieć
Badanie - Osteoporoza – Densytometria, to sprawdzenie gęstości mineralnej kości. Dzięki temu można wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju, a także określić stopień jej zaawansowania oraz monitorować leczenie.
Badanie jest bezbolesne, a każdy pacjent od razu otrzymał wydruk z wynikiem i krótkim opisem oraz ustnymi wskazówkami, co do dalszego postępowania.
Natomiast badanie słuchu - test audiometryczny służący określeniu progu słyszenia, na podstawie którego można określić stopień niedosłuchu. Badanie tonalne progowe słuchu jest wykonywane w celu stwierdzenia, w jakim stopniu słuch jest uszkodzony oraz z jakim rodzajem niedosłuchu u pacjenta mamy do czynienia. Badanie wykonywane było w kabinie  dźwiękochłonnej za pomocą audiometru na częstotliwościach 4-8.