Dzień Otwarty Starostwa i Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
24-05-2019

Data wydarzenia: 24-05-2019

23 maja br. po raz kolejny w ramach Dnia Otwartego Starostwa zorganizowano także Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Obchody na Placu Konstytucji w Drawsku Pomorskim uroczyście rozpoczął Starosta Drawski Stanisław Cybula, który zaprosił wszystkich uczestników do udziału w „Marszu Godności”. W krótkim przemówieniu podziękował osobom pracującym na rzecz niepełnosprawnych, za ciągłą motywację, za sprawianie im radości i pomysłowość w działaniach. Następnie uformowano barwny korowód, który przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Viva Battuta" wyruszył z Placu Konstytucji pod Starostwo Powiatowe, gdzie czekały liczne atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. W niezwykle licznym pochodzie nie zabrakło Przewodniczącej Rady Powiatu Drawskiego Urszuli Ptak, Wicestarosty Mariusza Nagórskiego, Etatowego Członka Zarządu Powiatu Waldemara Włodarczyka oraz samorządowców z Czaplinka, Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego, Wierzchowa i Złocieńca.

Po przybyciu na plac przed Starostwem Powiatowym referat okolicznościowy pt. „Samorząd terytorialny w Polsce – krótka historia i nieprosta codzienność” wygłosiła Pani Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego. Następnie Pan Starosta zaprosił wszystkich do wspólnego posadzenia klonu czerwonego – drzewa przyjaźni, po czym odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji 20-lecia Samorządu Powiatowego.

Dzień Otwarty Starostwa obfitował w liczne atrakcje, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Stoiska z warsztatami zdobienia babeczek i zdobienia wyrobów z masy solnej, przeżywały istne oblężenie. Kolejną atrakcją, która zagościła już na stałe w programie Dnia Otwartego były dmuchane zamki dla najmłodszych.

W ramach imprezy przygotowano program artystyczny, który rozpoczęły dzieci z Zespołu Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych  w Bobrowie. Oko cieszył również występy wokalne i taneczne przedszkolaków. Zgromadzeni goście wysłuchali występów: podopiecznych OREW Gudowo, Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy Ośrodka Rehabilitacyjno- Kulturalnego w Drawsku Pomorskim oraz z jego filii w Złocieńcu, zespołu „Drawskie Słowiki” Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Darskowie, zespołu „Małolaty” ze Świerczyny, podopiecznej Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku oraz studentek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku  z Drawna. Na zakończenie do tańca porwał zgromadzoną publiczność prowadzący imprezę, wokalista Bartek Michalczyk. Tradycją Dnia Otwartego było przeprowadzenie loterii fantowej, podczas której główną nagrodą był tablet.

Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim,  Powiatowy Dzienny Dom Samopomocy Ośrodek Rehabilitacyjno - Kulturalny, stowarzyszenie oraz „FILAR”.

Wszystkim odwiedzającym dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok!

Tekst: Mariusz Kiezik – referent w Wydziale Rozwoju i Promocji Powiatu