Gminy Powiatu Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Gmina Złocieniec

Złocieniec położony w centralnej części Pojezierza Drawskiego jest jednym z jego największych miast (15 000 mieszkańców). Gmina Złocieniec liczy 2 500 mieszkańców (powierzchnia 194 km2).

W mieście leżącym w otulinie Drawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się siedziba Zarządu Parku. Lasy zajmują 36% powierzchni gminy, a jeziora 16%. Największymi zbiornikami wodnymi są jeziora: Lubie, Siecino, Wilczkowo i Wąsasz. Wśród nich usytuowane są ośrodki wczasowe, campingowe i pola namiotowe. Oferują turystom korzystanie z wód, lasów oraz otaczającej przyrody. Dodatkową atrakcją są szlaki piesze i rowerowe, szlak kajakowy im. Karola Wojtyły oraz niezliczona ilość dróg leśnych prowadzących przez niezwykle malownicze tereny. Przez miasto przepływa rzeka Drawa i Wąsawa.

Początek historii Złocieńca datuje się na wiek XII, kiedy na jego terenie powstała niewielka osada graniczna pomiędzy Wielkopolską i Pomorzem. W 1333 roku gród otrzymał prawa miejskie i nazwę Falkenburg (niem. Sokoli Gród). W II poł. XV w. tutejsze dobra przeszły w ręce pomorskiego rodu Borków, którzy warowne miasto przekształcili w ośrodek rzemiosła i przemysłu. W XVIII w. miasto było znaczącym ośrodkiem sukiennictwa, a w XIX w. ceramiki budowlanej.

Link do strony http://www.zlocieniec.pl