Informacja z XXX sesji Rady Powiatu Drawskiego
25-04-2017

Informacja z XXX sesji Rady Powiatu Drawskiego

Data wydarzenia: 25-04-2017

W dniu 21 kwietnia 2017 roku odbyła się XXX sesja Rady Powiatu Drawskiego. Sesję prowadził Stanisław Mikołajczyk – Przewodniczący Rady Powiatu Drawskiego.

Głównym tematem sesji było : sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pom. w 2016 r. i w I kwartale 2017 r. oraz informacja na temat sytuacji na rynku pracy w Powiecie Drawskim.
Radni zapoznali się  m.in. ze stanem i strukturą bezrobocia w Powiecie Drawskim. Według informacji przedstawionych przez Henryka Andrałojcia – Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pom. stopa bezrobocia  w stosunku do liczby czynnych zawodowo w Powiecie Drawskim na dzień 31 grudnia 2016 r. wynosiła 17,9 %. Natomiast wskaźnik bezrobocia ( liczba bezrobotnych do liczby ludności w wieku produkcyjnym)  według stanu na grudzień 2016 r. wynosił 9,5 %. W podziale na Gminy wskaźnik ten kształtuje się następująco : MG Drawsko Pom. – 8,7 %, MG Czaplinek – 8,3 %, MG Kalisz Pom. – 12,2 %, MG Złocieniec – 9,9 %, G Wierzchowo 11,0 %, G Ostrowice – 8,6 %.
Środki finansowe, które na dzień 31.12.2016 r. „wypłacił” PUP w Drawsku Pom. m.in. na zasiłki dla bezrobotnych, stypendia stażowe, dodatki aktywizacyjne  to  kwota 12 094 038,07 zł. Natomiast suma środków wydatkowanych przez PUP w Drawsku Pom. na aktywne formy to kwota 9 434 247,33 zł,  w tym m.in. prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenia, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.
          Następnie  Zbigniew Kot – Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Drawsku Pomorskim przedstawił  sprawozdanie z działalności jednostki za rok 2016, w tym zrealizowane inwestycje w tym okresie.  Według podanych przez Dyrektora informacji uchwalony w 2016 r. budżet ZDP wynosił 4.542.400,00 zł, natomiast rok 2016 zakończono budżetem w wysokości 4.628.395,30, zwiększenie budżetu o 1,89 % wynikło z dofinansowań otrzymanych z gmin, Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego na realizacje zadań inwestycyjnych.
Z większych inwestycji, które zostały wykonane w 2016 r. należy wymienić : przebudowa drogi powiatowej nr 1095Z Kuszewo – Czarne Wielkie, przebudowa drogi powiatowej nr 2016Z ul. Rzeźnickiej i Leśników w Czaplinku, przebudowa drogi powiatowej nr 2031 Z ul. Obrońców Westerplatte w Drawsku Pom., poszerzenie nawierzchni drogi powiatowej nr 1092Z na odcinku Cieszyno – Skąpe.
         W dalszej części Dyrektor ZDP w Drawsku Pom. przedstawił Radnym plan zamierzeń inwestycyjnych i remontów na 2017 r. Z większych inwestycji, które ZDP planuje wykonać w 2017 r. to : przebudowa drogi powiatowej nr 1996Z Żabin – Nowe Laski – Etap 3 oraz przebudowa drogi powiatowej nr 1091Z Cieminko – Gawroniec.
            Radni zapoznali się także ze sprawozdaniami z realizacji „Programu współpracy Powiatu Drawskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego”, z realizacji Powiatowego Programu Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych oraz  z oceną zasobów pomocy społecznej, a także sprawozdaniem z działalności Domu Pomocy Społecznej w Darskowie,  z działalności Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Drawsku Pomorskim oraz działalności Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy – Ośrodka Rehabilitacyjno – Kulturalnego w Drawsku Pomorskim. Przedstawione sprawozdania dotyczyły 2016 r.
Ponadto Radni przyjęli uchwały  w sprawie :
a) wyrażenia zgody na wykorzystanie herbu Powiatu Drawskiego;
b) rozpatrzenia skarg na działalność Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim;
c) zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Drawskiego oraz informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej za I półrocze;
d) zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2015 – 2017;
e) zmian w budżecie Powiatu Drawskiego na rok 2017;
f)  zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Drawskiego na lata 2017 – 2035.