Nasza mała ojczyzna
19-06-2017

Nasza mała ojczyzna

Data wydarzenia: 19-06-2017

W dniu 13 czerwca 2017r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna” realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy razem" wzięła udział w warsztatach muzealnych, które odbyły się w Muzeum w Koszalinie.

Uczestnicy projektu zapoznali się ze sposobami ekspozycji, katalogowania i zabezpieczania eksponatów historycznych. Obejrzeli prezentację przedstawiającą historię eksploracji stanowiska archeologicznego w Nowym Łowiczu na terenie gminy Kalisz Pomorski i poligonu drawskiego. Okazało się, że jest to wyjątkowe w skali europejskiej miejsce, gdzie znajduje się m.in. największe w Polsce cmentarzysko kurhanowe użytkowane przez ludność tzw. kultury wielbarskiej.
Uczniowie dowiedzieli się, jakie przedmioty pozyskano w wyniku prac archeologicznych oraz jak wygląda praca archeologów. Zwiedzili również ekspozycje muzealne. Zobaczyli jak urządzone i wyposażone były pomieszczenia mieszkalne od XVII do początku XX wieku. Obejrzeli kolekcję monet i medali od starożytności, do współczesności. Mieli też okazję zwiedzenia ekspozycji poświęconej dziejom Koszalina od powstania miasta, po współczesność. Następnie przenieśli się do czasów sprzed kilku tysięcy lat, w sali poświęconej historii starożytnej Pomorza. Okazało się, że wiele cennych eksponatów tam zgromadzonych, unikatów na skalę Polski i Europy, pochodzi z terenu gminy Kalisz Pomorski i powiatu drawskiego. W chacie słowińskiej pochodzącej z miejscowości Jamno, na wystawie etnograficznej uczniowie mogli poznać kulturę Słowińców oraz przedmioty używane na wsi przełomu XIX i XX wieku.