Niemiecka wymiana
12-06-2017

Niemiecka wymiana

Data wydarzenia: 12-06-2017

W terminie 29.05.- 03.06.2017 r. Zespół Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych w Bobrowie i placówka Trave-Schule z Bad Segeberg realizowały projekt partnerski młodzieży polsko– niemieckiej.

Dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Euroregionu Pomerania można było zapewnić uczestnikom wiele atrakcji. Każdego dnia odbywały się spotkania organizacyjno – integracyjne z wykorzystaniem wspólnie wypracowanej metody komunikacji pozawerbalnej, bowiem oprócz bariery językowej istniała bariera wynikająca z niepełnosprawności intelektualnej uczestników. Mimo to, wspólne spotkania sprawiały uczestnikom wiele radości. Pierwsze próby animacji językowej wypadły rewelacyjnie. Pierwszą wspólną wycieczką była wycieczka do Starostwa Powiatowego i spotkanie ze Starostą Drawskim  Stanisławem Kuczyńskim. Następnie goście z Niemiec mieli okazję obejrzeć Placówkę ZPET mieszczącą się przy ul. Seminaryjnej 2 w Drawsku Pomorskim. Kolejny dzień przyniósł niesamowite wrażenia – wspólny udział w I Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Drawskiego to było nie lada wyzwanie dla niemieckich gości. Zdrowa, sportowa rywalizacja to nieocenione doświadczenie dla obu stron. Zorganizowana została także wizyta do Zakładu Renowacji Aut Zabytkowych w Nowym Worowie celem ukazania atrakcji naszego regionu. Uczestnicy wymiany zostali zaproszeni na Festyn Rodzinny zorganizowany w pięknym otoczeniu bobrowskiej Placówki. Byli pod wrażeniem gościnności i przygotowania atrakcji dla dzieci i młodzieży. Aktywnie włączali się w gry i zabawy na świeżym powietrzu, skosztowali także kulinarnych wytworów uczniów ZPET. Ostatni dzień wizyty przyniósł zasłużony odpoczynek w przepięknym otoczeniu zabytkowego parku w Bobrowie. Przeprowadzona została ewaluacja wspólnego projektu. Było to dobre spotkanie, pełne wrażeń, emocji i zaangażowania obydwu stron. Kolejna wymiana doświadczeń będzie jeszcze lepsza, gdyż nowy pomysł na przyszły rok już się pojawił!