Odwaga wyrażania opinii
29-11-2018

Odwaga wyrażania opinii

Data wydarzenia: 29-11-2018

Jakich polityków podziwiam, czy youtuberzy wiedzą więcej o młodych ludziach niż wszystkie rady pedagogiczne razem wzięte? To tylko niektóre pytania, z którymi zmagali się licealiści z Kalisza Pomorskiego podczas trzydniowych warsztatów.

Kto chciałby poświęcić swój weekend jedynie na naukę? Okazuje się, że 16 osób z kaliskiego liceum podjęło się takiego wyzwania bez wahania, a dla niektórych chętnych nawet zabrakło miejsc. Pod okiem polonistki Aleksandry Radeckiej, redaktora Roberta Mazurka oraz malarza Sebastiana Kroka młodzi zgłębiali tajemnice dziennikarstwa i współczesnej sztuki.
Warsztaty rozpoczęły się w 16 listopada w piątek w Starej Studnicy, wiosce położonej 10 km od Kalisza Pomorskiego. Dzięki współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury mogli zamieszkać w pokojach gościnnych tutejszej świetlicy.
Młodzież była odcięta od świata i mogła skupić się na swoich zadaniach, które okazały się trudniejsze niż można się było tego spodziewać. Na pierwszy ogień poszła lista kontrowersyjnych tematów, przekonanie wykładowców do swojej racji. Pytania przygotowane wcześniej pochodziły z różnych dziedzin. Polityka, historia, muzyka, gry komputerowe, film, literatura czy seks.
Zadanie z pozoru proste, wygłosić swoje zdanie, ale kto chciały opowiadać swojej polonistce o tym, dlaczego całowanie jest fajne? Młodzież, choć to nie było łatwe, poradziła sobie z tymi zadaniami.
Następnie w roli wykładowcy wystąpił redaktor Robert Mazurek, który tłumaczył słuchaczom,  co powinien zawierać dobry news. W teorii wszystko wyglądało banalnie prosto, lecz jak się okazało następnego dnia, w praktyce nic nie jest takie proste.  Przekształcenie depesz, czyli suchych faktów, w ciekawą informację to prawdziwa męka Tantala.  Niezbędna okazała się pomoc prowadzącego.
 - Pan redaktor Robert Mazurek prowadził zajęcia w taki sposób, że nawet orangutan nauczyłby się pisać informacje do gazety - komentowała dowcipnie Weronika Mazur, tegoroczna maturzystka. I dodała, parafrazując komentarze redaktora, że w praktyce okazało się, że uczniowie są jeszcze na poziome pantofelka, ale przynajmniej się starają. Wieczorem Aleksandra Radecka zaproponowała młodzieży udział w rozmowie z Robertem Mazurkiem na temat jego wywiadów. Zapytała gościa o jego najdziwniejsze i najtrudniejsze rozmowy, o etyczną odpowiedzialność, o kulisy powstawania tekstów, dziennikarz zdradził także parę sekretów związanych z kompozycją wywiadu.
 Następną częścią warsztatów był wykład dotyczący sztuki współczesnej, który poprowadził Sebastian Krok, malarz i asystent na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Młodzi dowiedzieli się, jak  rozpoznać kicz. Poznali wiele ciekawych i znanych obrazów.
Podczas warsztatów redaktor Robert Mazurek i Aleksandra Radecka przeprowadzili quiz z wiedzy ogólnej. Sprawdzian w sobotę wieczorem? Jednak młodym ten pomysł bardzo się spodobał, ponieważ sprawdzili siebie i swoją wiedzę, bez ocen i stresu. W niedzielę uczestnicy warsztatów  podziękowali gościom z Warszawy za przekazaną wiedzę. Warsztaty były pierwszą częścią projektu pt. „Kulturowy kalejdoskop z Niepodległą!” finansowanego przez Radę Rodziców w ramach Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” działającego przy ZSP w Kaliszu Pomorskim. Dziękujemy za pomoc Dyrekcji szkoły i Radzie Rodziców. Kolejny krok w zdobywaniu wiedzy już w grudniu w Warszawie!