Okruchy historii
27-05-2016

Okruchy historii

Data wydarzenia: 27-05-2016

W dniu 18 maja 2016 r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu „Okruchy historii ocalone od zapomnienia”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy razem" wzięła udział w warsztatach muzealnych, które odbyły się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Warsztaty muzealne przeprowadził z młodzieżą archeolog i pracownik szczecińskiego muzeum, a zarazem absolwent kaliskiego Liceum Tomasz Choroba.  Uczestniczył w nich także miłośnik historii i kolekcjoner, członek Stowarzyszenia „Meander" z Drawska Pomorskiego, specjalista w dziedzinie archeologii militarnej Wiesław Piotrowski oraz Dyrektor ZSP  w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.
Uczestnicy projektu zapoznali się z różnymi metodami i formami ekspozycji i zabezpieczania eksponatów historycznych oraz wykorzystania multimediów w muzeum. Obserwacje pomogą im w profesjonalnym przygotowaniu do sezonu wakacyjnego wystawy historycznej w izbie muzealnej na terenie szkoły. Zwiedzili również ekspozycje muzealne. Obejrzeli kolekcję przedmiotów codziennego użytku z okresu neolitu oraz wystawę monet z różnych epok historycznych, a także ekspozycję poświęconą książętom zachodniopomorskim i regionowi. Wysłuchali również opowieści o ich pochodzeniu. Mieli okazję do bliższego zapoznania się z neolitycznymi narzędziami i sposobami ich użycia podczas specjalnego pokazu przygotowanego przez T. Chorobę. Okazało się, że niektóre z cennych eksponatów, unikatów na skalę Polski i Europy, pochodzą z terenu Gminy Kalisz Pomorski i z Powiatu Drawskiego. Pan Wiesław Piotrowski przekazał muzeum cenną monetę z Księstwa Zachodniopomorskiego, pochodzącą z XVI wieku.
Następnie uczestnicy projektu udali się do najnowszej części Muzeum Narodowego w Szczecinie, Centrum Dialogu Przełomy, gdzie mieli okazję do zapoznania się z nowoczesnym - opartym na różnorodnym przekazie i bogatym w multimedia - sposobie pokazywania historii współczesnej. Zafascynowały ich burzliwe, ale bardzo ciekawe dzieje Szczecina od drugiej wojny światowej do lat 80 XX w.
Ostatni etapem warsztatów muzealnych było zwiedzanie wieży Muzeum Narodowego w Szczecinie, skąd rozciąga się piękny widok na panoramę miasta oraz obejrzenie wystawy rzeźb średniowiecznych, wśród których znajdują się trzy cenne eksponaty z położonej niedaleko Kalisza Pomorskiego miejscowości Dębsko.
- Dziękujemy za wsparcie finansowe Gminie Kalisz Pomorski, bez którego realizacja projektu „Okruchy historii ocalone od zapomnienia” i wyjazd na warsztaty muzealne nie byłby możliwe - mówi M. Rydzewski. - Pragniemy też podziękować Dyrektorowi Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Tomaszowi Chorobie za profesjonalizm i bardzo dobre przygotowanie warsztatów, które pozwoliły na zdobycie potrzebnej do pracy w izbie pamięci wiedzy oraz poszerzyły wiadomości z zakresu historii regionalnej i najnowszych dziejów Polski.