Orzeszkowa stanęła na dziedzińcu Starostwa Powiatowego
22-10-2021

Orzeszkowa stanęła na dziedzińcu Starostwa Powiatowego

Data wydarzenia: 22-10-2021

W dniu 22 października, podczas XL Sesji Rady Powiatu Drawskiego, odsłonięta została rzeźba poświęcona Elizie Orzeszkowej.

W uroczystości udział wzięli m.in. Starosta Drawski Stanisław Cybula, Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego Urszula Ptak, Wicestarosta Mariusz Nagórski, Pan Edward Szatkowski – rzeźbiarz, radni Rady Powiatu Drawskiego oraz zaproszeni goście.

Siedziba Powiatu Drawskiego zlokalizowana jest przy Placu Elizy Orzeszkowej w Drawsku Pomorskim. Nadawanie ulicom i placom nazw wybitnych polskich twórców ma wieloletnią tradycję. Pomimo tego, że Eliza Orzeszkowa nie była związana z naszym regionem to jednak upamiętnienie jej osoby w nazwie placu sprawiło, że w pewien sposób jest ona obecna w naszym codziennym życiu. Warto więc przypomnieć mieszkańcom jej osobę chociażby ze względu na 180 – tą rocznicę jej urodzin, która miała miejsce 6 czerwca br.

Autorem rzeźby jest czaplinecki artysta - Edward Szatkowski.  W jego pracowni zlokalizowanej w Czaplinku przy ulicy Leśników, już od wielu lat powstają przeróżne wspaniałe dzieła sztuki rzeźbiarskiej, które ozdabiają nie tylko Czaplinek i okolice, ale trafiają także do innych zakątków naszego kraju.

Tekst: Karolina Podolska, Wydział Rozwoju i Promocji Powiatu