Pamiętali o Żołnierzach Niezłomnych
03-03-2021

Pamiętali o Żołnierzach Niezłomnych

Data wydarzenia: 03-03-2021

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim w dniu 1 marca 2021 r. uczcili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, wzięli udział we mszy świętej oraz w uroczystościach na kaliskim cmentarzu.

W auli szkolnej odbyła się uroczystość wręczenia nagród pięciorgu laureatom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Nauczyciele historii - Krzysztof Wójciak i Konrad Chwastek przygotowali i przeprowadzili online Szkolny Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. W poniedziałkowe południe odbyło się uroczyste wręczenie nagród pięciorgu laureatom konkursu. Pierwsze miejsce zajął Dariusz Guz. Kolejne lokaty zdobyli: Wiktor Piwnicki, Zuzanna Kowalczyk, Oliwia Gabrysiak oraz Igor Bruzgo.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili przedstawiciele samorządu terytorialnego i jednostek wojskowych, którzy ufundowali nagrody w konkursie - Wicestarosta Drawski Mariusz Nagórski, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kulbacki, reprezentujący 14 Brygadę Obrony Terytorialnej ze Szczecinamajor Leszek Jabłko, kapitan Tomasz Brycki z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Szczecinku, major Marcin Pracowity z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawskooraz proboszcz kaliskiej parafii ksiądz Tomasz Jaskółka.
Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował przybyłym za współpracę i pomoc  w organizacji konkursu, a także nauczycielom historii za jego przygotowanie i przeprowadzenie. Głos zabrali również, podkreślając znaczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych w patriotycznym wychowaniu młodzieży, Wicestarosta, Burmistrz Kalisza Pomorskiego i przedstawiciel 14. ZBOT. Następnie laureaci konkursu odebrali nagrody z rąk gości oraz dyrektora szkoły. Nagrodzeni zostali także finaliści Ogólnopolskiego Konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” - Dariusz Guz i Wiktor Piwnicki, którzy reprezentując województwo zachodniopomorskie zajęli 5 miejsce w konkursie.
Uroczystość wzbogaciła wiązanka piosenek patriotycznych w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego Distractor pod kierunkiem Konrada Chwastka.
Przed uroczystością grupa młodzieży z klas mundurowych i poczet sztandarowy ZS w Kaliszu Pomorskim pod opieką majora rez. Andrzeja Kowalewskiego wzięła udział w mszy świętej za Żołnierzy Niezłomnych w kaliskim kościele. Po uroczystości, przedstawiciele szkoły wraz z władzami miasta i przedstawicielami wojska, złożyli kwiaty na kaliskim cmentarzu przy pomniku Żołnierzy Wyklętych oraz na grobie kaliskiego Żołnierza Wyklętego, kawalera orderu Virtuti Militari, majora Kazimierza Przybysławskiego pseudonim „Młot”.
Skromniejsze niż zwykle i przebiegające z zachowaniem reżimu sanitarnego obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” były dla młodzieży lekcją patriotyzmu. Nie zapominając o bohaterach, którzy walczyli z komunizmem o suwerenną Polskę pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana na zawsze.

Tekst: Maciej Rydzewski, dyrektor ZS Kaliszu Pomorskim