Pamiętaliśmy o Wyklętych
07-03-2016

Pamiętaliśmy o Wyklętych

Data wydarzenia: 07-03-2016

JEZIORO TAJEMNIC. W pierwszą sobotę marca 2016 r. Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim, wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku oraz Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Miłośników Modelarstwa Historii i Tradycji Oręża „Huzar" organizowało w Czaplinku obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ramach „Projektu 1946-2016".

Starosta Drawski Stanisław Kuczyński otwierając imprezę wyraził radość z faktu, że mieszkańcy wraz z rodzinami postanowili uczestniczyć w tej patriotycznej imprezie, zamiast trwonić czas przed telewizorem czy komputerem. A naprawdę, było na co popatrzeć!
W ramach obchodów przygotowana została strzelnica historyczna (każdy mógł strzelać z amunicji hukowej!) z prezentacją broni używanej przez żołnierzy tzw. drugiej konspiracji oraz ich przeciwników. Uzupełnił ją pokaz oryginalnego motocykla DKW SB 500, którego losy także związane są z walką Polskiego Państwa Podziemnego oraz prelekcja dotycząca walki o niepodległość w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej, brawurowo wygłoszona przez dr Łukasza Gładysiaka. Na zakończenie wykładu w asyście uczniów wystąpiła Alina Karolewicz, która w stylizacji z epoki wyśpiewała wspólnie z publicznością „Balladę o rotmistrzu".
W przedsięwzięciu uczestniczyła także szczecińska firma STG Maciej Wyszkowski oraz członkowie Stowarzyszenia 549 i GRH 2. pułku ułanów 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii, a także uczniowie i nauczyciele czaplineckiego ZSP. Nastrój tamtych lat przywołali rekonstruktorzy historyczni, prezentując umundurowanie i wyposażenie z czasów walki o polskość w czasach stalinowskich, a także uczniowie liceum, którzy uczestniczyli w konkursie na stylizację z lat czterdziestych. Magdalena Ryczek, Hanna Kościelna oraz Andrzej Nałęcz zostali zwycięzcami. Gratulujemy!
Z dumą mogliśmy gościć Telewizję Polską, TV Gawex oraz portal „IDrawa.pl”, a także patrona medialnego „Magazyn Drawski”. Impreza była częścią Akcji Eksploracyjno – Historycznej Jezioro Tajemnic.
Filmowe relacje z tego wydarzenia m.in. w „Magazynie Drawskim”. Materiał zapowiedziała także szczecinecka TV Gawex. Zapraszamy do oglądania!