Październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi
19-09-2018

Październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi

Data wydarzenia: 19-09-2018

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię? Bądź kobietą świadomą. Zbadaj się i zyskaj spokój!

Zachęcamy wszystkie Panie do systematycznych badań. Mammografia pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych  w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia. Badanie mammograficzne jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania. Trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:
w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )
Mobilna pracownia mammograficzna (mammobus) będzie stacjonowała w miejscowości:

Wierzchowo 18.10.2018 r. przy Urzędzie Gminy, ul. Długa 29
Złocieniec 16.10.2018 r. przy Przychodni Lekarskiej, Plac 650-lecia

czy twoja żona, parnerka miała mammografię