Polski my naród, polski lud”… czyli Święto Niepodległości w Wierzchowie
16-11-2015

Polski my naród, polski lud”… czyli Święto Niepodległości w Wierzchowie

Data wydarzenia: 16-11-2015

W dniu 11 listopada 2015 roku Starosta Drawski Stanisław Kuczyński oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Drawskiego Marek Banaszek wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Wierzchowie. Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Wierzchowo Jan Szewczyk.

Ceremonię zapoczątkowała uroczysta Msza św. w kościele parafialnym św. Wojciecha B. i M. w Wierzchowie, prowadzona przez księży z Wierzchowa oraz okolicznych parafii. Po mszy, wszyscy uczestnicy przeszli pod pomnik upamiętniający odzyskanie niepodległości. Delegacje władz samorządowych, służb, szkół i innych instytucji złożyli pamiątkowe kwiaty i znicze. Wszyscy uczestnicy tego ważnego wydarzenia przeszli marszem niepodległości główną ulicą miasta. Cała jego oprawa nabrała jeszcze większego patosu dzięki akompaniamentowi Złocienieckiej Orkiestry Dętej.

Wraz z zapoczątkowaniem części artystycznej Starosta Drawski złożył oficjalne podziękowania za zaproszenie gospodarzowi uroczystości. Nawoływał także do upamiętniania rocznicy odzyskania wolności przez Polskę oraz ważnych dokonań naszych rodaków. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Wierzchowie oraz Zespołu Szkół ze Świerczyny przygotowali utrzymany w podniosłym nastroju występ artystyczny. Wszyscy słuchacze, przyjmując postawę powagi i szacunku, z zaciekawieniem oglądali przedstawienie. W ciekawy i  spójny sposób odtworzono wydarzenia historyczne dotyczące trzech rozbiorów, powstań narodowych oraz objęcia władzy nad wojskiem przez Józefa Piłsudskiego. Dodać należy, że pieśni patriotyczne w wykonaniu młodych artystów Czarnego Teatru ze Świerczyny wywołały sporo emocji u publiczności, która nagrodziła ich gromkimi brawami na stojąco.