Pracowity tydzień w Sudetach
11-02-2019

Pracowity tydzień w Sudetach

Data wydarzenia: 11-02-2019

Uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim na obozie językowym EuroWeek w Lądku Zdroju.

Pierwszy tydzień ferii od 27 stycznia do 2 lutego 2019 r. grupa siedmiorga uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczycielki języka angielskiego Magdaleny Łojek spędziła na obozie językowym EuroWeek w Lądku Zdroju,w zaśnieżonych Sudetach. Przez tydzień doskonalili umiejętności językowe, interpersonalne i przywódcze podczas zajęć  z wolontariuszami z całego świata. Nikt nie narzekał na nudę, bo plan warsztatów był zapełniony po brzegi.

Młodzież poznawała tradycje i kulturę wielu krajów, m.in Kolumbii, Meksyku czy Wietnamu na zajęciach prowadzonych przez ich mieszkańców – wolontariuszy. Miała możliwość odbycia szkoleń z zakresu leadership (przewodzenia), pracy i motywacji w grupie, prowadzenia negocjacji, autoprezentacji, debaty, roli w grupie, szoku kulturowego oraz dyskusji. Wszystkie warsztaty i prezentacje prowadzone były w języku angielskim, co niewątpliwie pozwoliło podnieść kompetencje językowe uczniów.

Uwieńczeniem kilkudniowego szkolenia było wręczenie uczestnikom certyfikatów, a następnie wspólna ewaluacja warsztatów. EuroWeek był dla kaliskich licealistów i uczniów technikum informatycznego wspaniałą okazją do rozwijania umiejętności językowych  i interpersonalnych oraz szkołą tolerancji i otwartości na osoby o innej tradycji czy kulturze. Sądząc po pełnych entuzjazmu reakcjach uczestników wyjazdu, większość z nich będzie chciała wrócić w Sudety za rok.

Za stworzenie możliwości udziału w obozie EuroWeek przez wsparcie finansowe  i organizacyjne wyjazdu podziękowania należą się staroście drawskiemu Stanisławowi Cybuli i Zarządowi Powiatu Drawskiego, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Kalisz Pomorski Hubertowi Kozakowi,Dyrektorowi Zakładu Przemysłu Drzewnego w Kaliszu Pomorskim Leszkowi Szumowicz - Włodarczykowi,Prezesowi Banku Spółdzielczego w Kaliszu Pomorskim Zofii Gardzińskiej oraz Zarządowi Banku, dyrektorowi ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciejowi Rydzewskiemu oraz opiekunce młodzieży Magdalenie Łojek.

Tekst nadesłany przez dyrektora Macieja Rydzewskiego