Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Przyjechali do młodych z przesłaniem

Przyjechali do młodych z przesłaniem

Data wydarzenia: 19-11-2019

Od 15 listopada oficjalnie tytuł „Przyjaciela Liceum” w Kaliszu Pomorskim mają: Jarosław Klejnocki - Dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie, Tomasz Ogonowski - dramaturg Bałtyckiego Teatru w Koszalinie i Sebastian Krok - asystent na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Uroczyste wręczenie statuetek połączono z programem artystycznym i wykładami nagrodzonych.
- Kaliskie apele okolicznościowe to zawsze jakaś niepewność. Co tym razem wymyślą? Patos miesza się z czymś z natury gombrowiczowskim. Tym razem pompę oficjalności przełamało pełne humoru wystąpienie Sebastiana Kroka i brawurowe wykonanie „Wojen gwiezdnych”, „Kryzysu” przez nieznaną mi z imienia skrzypaczkę. Trudno będzie to w przyszłości przeskoczyć, ale wierzę, że w tym Liceum to potrafią – komentował wydarzenie dr Eryk Krasucki, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Szczecińskiego.
Trudno zaprzeczyć tej ocenie. Autorki artystycznego programu – polonistki Joanna Mączkowska i Aleksandra Radecka zadbały o różnorodne akcenty. Były nagrane specjalnie dla gości przez absolwentów, wcześniej dziennikarzy szkolnej gazety „Kontrast”, krótkie filmy, w których wspominali oni swoich wykładowców. Uczennice związane z grupą teatralną „Klepsydra” (Daria Milczach i absolwenta Kamila Pomagalska) zaśpiewały wybrane piosenki z repertuaru polskich i angielskich wykonawców. W zabawnej parodii przeboju „Morskie opowieści” wystąpiła obecna redakcja „Kontrastu”.
Ale to Hanna Bruzi skradła serce publiczności. Jej gra na skrzypcach do punkrockowej muzyki Roberta Brylewskiego porwała słuchaczy, którzy poczuli się zupełnie jak na koncercie.
Dyrektor szkoły - Maciej Rydzewski razem z Wicestarostą Mariuszem Nagórskim, Wiceburmistrzem Kalisza Pomorskiego Stanisławem Samkiem i Przewodniczącym Rady Miasta w Kaliszu Pomorskim Pawłem Kulbackim oraz Wiesławem Piotrowskim – „Przyjacielem Liceum”, wręczając nagrodzonym statuetki, podziękowali za bezinteresowne rozwijanie pasji młodzieży.
Jarosław Klejnocki zrewanżował się anegdotą na temat swojej córki. Nie skorzystała z możliwości wagarów zaoferowanych jej przez rodziców. Wyjaśniła im krótko, że lubi swoją szkołę, bo czuje, że nauczycielom na niej zależy.  Taką samą szkołą według Dyrektora Muzeum Literatury w Warszawie jest kaliskie Liceum. Tutejsi nauczyciele to pasjonaci, którzy czynią wiele, by swoje zaangażowanie i dobrą energię przekazać młodym.
Aleksandra Radecka – opiekun koła dziennikarskiego, osoba dzięki której bohaterowie uroczystości rozpoczęli współpracę z licealistami, w swoim wystąpieniu podkreśliła, że jedynym łańcuszkiem, który akceptuje i o który należy dbać, jest łańcuch przyjaźni. Bez rywalizacji, oparty na dobru i chęci dzielenia się z innymi tym, co najlepsze. To według niej tajemnica sukcesu w edukacji. Właśnie przyjaźń sprawiła, że w Kaliszu Pomorskim rolę profesorów przyjęli laureaci.
Dalsza część spotkania była niespodzianką przygotowaną przez Jarosława Klejnockiego, Tomasza Ogonowskiego i Sebastiana Kroka. Każdy z nich wygłosił krótki wykład na wybrany przez siebie temat. Jarosław Klejnocki zaprezentował publiczności dwa wiersze. Własny - „Spotkanie, kiedy jeszcze nie znaliśmy się” i drugi znany słuchaczom utwór Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito”. Sebastian Krok wziął pod lupę cenzurę w sztuce współczesnej. Bazował na własnych obrazach, które wyświetlono podczas wykładu oraz na historiach innych artystów. Z kolei Tomasz Ogonowski zdecydował się przeczytać swój felieton. Dotyczył on poprawności politycznej niszczącej żywioł humoru i odbierającej ludziom dystans do świata, ale przede wszystkim do samych siebie.
Na pewno każdy mówca zadbał, by przekazać słuchaczom w sposób komunikatywny najważniejsze przesłania. Ujęte jako propozycja, na pewno nie jako forma nakazu. Wolność, tolerancja, kreatywność i dystans do siebie - takie hasła dominowały.
Słowa podziękowania należą się osobom odpowiedzialnym za przygotowanie tego wydarzenia artystycznego: Dyrekcji szkoły, Radzie Rodziców, Adama Stąporka nauczyciela informatyki, Joanny Mączkowskiej i Aleksandry Radeckiej oraz Krzysztofa Wójciaka – nauczyciela historii, przysposobienia policyjnego. Warto dodać, że całość brawurowo poprowadzili licealiści: Julia Enders i Jakub Lipiński. „Głos Koszaliński” obsługiwał medialnie uroczystość, a o dokumentację fotograficzną oraz filmową zadbali: Nikodem Dziermański i Jakub Łastówka.
Dziękujemy także wszystkim gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i mamy nadzieję, że to nie była ostatnia okazja, by wspólnie świętować.
 

Tekst: Aleksandra Radecka, nauczycielka z ZSP w Kaliszu Pomorskim

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona