Szlaki turystyczne Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Szlaki samochodowe

Powiat Drawski jest miejscem szczególnie przyjaznym dla różnych form turystyki zmotoryzowanej/mobilnej. Licznie realizowane na tym terenie imprezy turystyczne oraz sportowe kierowane do użytkowników pojazdów terenowych, kempingowych, motocykli czy wreszcie samochodów codziennego użytku uzupełniają ciekawymi propozycjami terminowymi oraz całorocznymi ofertę turystyczna regionu.

Obecnie to: ponad 2000 kilometrów szlaków turystycznych (caravaningowych)oraz kilkaset kilometrów szlaków off-road uzupełnieniem są liczne poligony off-road. Kolejne szlaki w trakcie przygotowania do udostepnienia.
Powiadano: wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, my powiadamy: wszystkie drogi i bezdroża prowadzą do Drawska.  Wykorzystanie dawnego powiedzenia to znak rozpoznawczy realizowanego od kilku lat projektu, szlaków turystyki mobilnej (zmotoryzowanej) realizowanego według pomysłu Stowarzyszenia Land Rover Club PL

Turystyka wędrowna zmotoryzowana:

W Drawsku Pomorskim krzyżują się szlaki turystyki mobilnej, kempingowej i off-road’owej. To tu początek (lub koniec) znajduje osiem tras „kempingowych”* które wraz z dwoma obwodnicami, małą i dużą oplatają całe województwo siecią prowadzoną po bocznych, widokowych i atrakcyjnych krajobrazowo drogach i dróżkach  łącząc atrakcyjne miejsca widokowe, postojowe, biwaki oraz spełniające oczekiwania turysty zmotoryzowanego ośrodki wypoczynkowe oraz pensjonaty.

W tej kategorii polecamy turystyczny rajd rodzinny „BóbRRajd” organizowany przez Starostwo Powiatowe oraz Land Rover Club PL (więcej na www.njz.pl)
*-z tras można korzystać również innymi niż samochody kempingowe pojazdami.
Uwaga: trasy nie są przeznaczone  do wykorzystania motocyklami z grupy „ścigaczy”

Turystyka wędrowna off-road oraz poligony off-roadowe

W Drawsku krzyżują się również szlaki turystyki off-road’owej. To tu początek (lub koniec) znajdują szlaki prowadzące w różne atrakcyjne zakątki województwa, tu również znajduje centralny punkt przebiegu trasa off-road:  „Transpomerania” łącząca Szczecin ze Szczecinkiem.
Miejscem wyjściowym dla wycieczek off-road jest ogólnodostępny poligon off-road w pobliżu Mielenka Drawskiego. Można stąd wyruszyć na trasę okrężną łączącą dwa poligony off-road’owe  drawski  „Tor Mielenko” oraz goleniowski „Tor Przypólsko” (ca 360 km przebiegu)

W sezonie 2016 oferta tras off-road powiększyła się o trasy:
1 -powiatową „Pojezierza Drawskiego” łączącą poligony off-road: „Tor Mielenko” „Tor Gajewo” „Tor Niwka” „Tor Broczyno” przeznaczoną w obszarze poligonów oof-road dla użytkowników poszukujących mocniejszych wrażeń.
2 -Drawsko - Góra Wisielcza – Drawsko (Fortyfikacje Wału Pomorskiego) turystyczna trasa nawiązująca do fortyfikacji Wału Pomorskiego
3 - Drawsko Pomorskie – Góra Śmiadowska - Drawsko Pomorskie (Fortyfikacje Wału Pomorskiego) turystyczna trasa nawiązująca do fortyfikacji Wału Pomorskiego

W ramach oferty off-road można skorzystać z pomocy miejscowych organizatorów off-road korzystając z indywidualnych lub grupowych „treków”  (wycieczek objazdowych) oraz biorąc udział w licznych turystycznych czy sportowych imprezach off-road.
W tej kategorii polecamy organizowaną przez Land Rover Club PL imprezę turystyczną „Pomerania” o 20 letniej już tradycji (więcej na www.njz.pl)
Informacje o: trasach,  poligonach, imprezach, przewodnikach  off-road pod adresem: www.njz.pl

Autor: Powiat Drawski