Turniej jak zawsze z wzięciem
12-10-2018

Turniej jak zawsze z wzięciem

Data wydarzenia: 12-10-2018

W miniony czwartek (16 października 2018 r.) hala widowiskowo-sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Drawsku Pomorskim znów rozbrzmiewała w rytmach muzyki do tańca towarzyskiego. Już po raz ósmy odbył się „Międzypowiatowy Turniej Tańca Osób Niepełnosprawnych w Drawsku Pomorskim”.

Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie „FILAR” wespół z Powiatowym Dziennym Domem Samopomocy-Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Kulturalnym w Drawsku Pomorskim, przy zaangażowaniu i wsparciu Szkoły Podstawowej nr 2 w Drawsku Pomorskim oraz Przedszkola w Drawsku Pomorskim. Oficjalnego otwarcia Turnieju dokonali wspólnie Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, Zastępca Burmistrza Drawska Pomorskiego Marek Tobiszewski oraz Ryszard Mićko, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Jak co roku uczestnicy zostali uroczyście wprowadzeni na parkiet przez grupę dzieci przedszkolnych w rytmie poloneza. Tancerze prezentowali swoje umiejętności, bogactwo choreografii, oryginalność kompozycji i kostiumów w czterech kategoriach tańców. W tańcu standardowym – quickstepie, w rumbie - tańcu latynoamerykańskim, w tańcu towarzyskim użytkowym- american smooth oraz  w tańcu dowolnym- mówiła kierownik Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy w Drawsku Pomorskim Joanna Orzepowska.
W turnieju rywalizowało 28 par w tańcach standardowych oraz 6-osobowe grupy w tańcu dowolnym. W turnieju rywalizowały ze sobą: Środowiskowe Domy Samopomocy z Recza, Świdwina, Łobza, Szczecina, Klępczewa, Drawna, Powiatowy Dzienny Dom Samopomocy- Ośrodek Rehabilitacyjno- Kulturalny w Drawsku Pomorskim oraz jego filia w Złocieńcu, Powiatowy Dom Samopomocy- Centrum Rehabilitacyjno- Kulturalne w Białogardzie, a także Dom Pomocy Społecznej w Darskowie. Turniej co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród podopiecznych środowiskowych domów samopomocy, przynosi wiele sportowych i estetycznych wzruszeń- dodaje Urszula Bolewicz, prezes stowarzyszenia „FILAR”.
Tancerzy oceniało jury w składzie: Przewodniczący Henryk Walentynowicz - tancerz, solista, choreograf, pedagog, aktor scen Szczecina, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia, wyróżniony Odznaką Honorową Gryfa Pomorskiego; Sylwester Sołtysiak, tancerz- trener w Klubie Tańca Towarzyskiego S-5.5 w Szczecinie oraz Jolanta Banaszek,  Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
- rumba
I miejsce – pani Sylwia Jakowiec i pan Dawid Frątczak (ŚDS „Tęcza” Szczecin)
II miejsce – pani Karolina Kraus i pan Piotr Winnicki (PDDS-OR-K w Drawsku Pomorskim)
III miejsce – pani Katarzyna Kasperowicz i pan Marcin Wolański (PDDS-OR-K w Drawsku Pomorskim)
- quickstep
I miejsce- pani Sylwia Jakowiec i pan Dawid Frątczak (ŚDS „Tęcza” Szczecin)
II miejsce – pani Elżbieta Doroszkiewicz i pan Paweł Szewczyk (PDS-CRK w Białogardzie)
III miejsce - pani Karolina Kraus i pan Piotr Winnicki (PDDS-OR-K w Drawsku Pomorskim)
-american smooth
I miejsce- pani Anna Kurowska i i pan Sebastian Rodnicki (ŚDS Recz)
II miejsce– pani Sylwia Jakowiec i pan Dawid Frątczak (ŚDS „Tęcza” Szczecin)
III miejsce- pani Renata Mendel i pan Krzysztof Mazur (ŚDS Drawno)
- taniec dowolny
a) I miejsce – Środowiskowy Dom Samopomocy w Łobzie
b) II miejsce - Środowiskowy Dom Samopomocy „Razem Łatwiej” w Klepczewie
c) III miejsce – Powiatowy Dzienny Dom Samopomocy- Ośrodek Rehabilitacyjno- Kulturalny filia w Złocieńcu
Nie były to jedyne taneczne punkty programu, widzowie turnieju mogli podziwiać występy dzieci z Przedszkola w Drawsku Pomorskim oraz z OREW w Gudowie oraz zatańczyć zumbę z instruktorem Justyną Kuzio.
Za prezentację talentu, dostarczenie pozytywnych wrażeń i emocji wszystkie ośrodki zostały obdarowane statuetkami i nagrodami, a wygrane pary medalami i pucharami. Nagrody wręczył Etatowy Członek Zarządu Powiatu Janusz Garbacz, Prezes stowarzyszenia „Filar” Urszula Bolewicz oraz Joanna Orzepowska Kierownik PDDS- OR- K w Drawsku Pomorskim, która uhonorowała w imieniu Wicemarszałka Ryszarda Mićko tancerzy, którzy zajęli pucharowe i medalowe miejsca w turnieju tańca.
Organizatorzy  dziękują za pomoc i wsparcie przy przeprowadzeniu turnieju Małgorzacie Zawiła- Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Drawsku Pomorskim, wolontariuszom - uczniom SP nr 2 w Drawsku Pomorskim i ZSP w Drawsku Pomorskim oraz szanownemu jury.
Podziękowania należą się również Ludziom Wielkiego Serca, którzy co roku wspierają stowarzyszenie finansowo i rzeczowo:, Jolancie Nazerek, Czesławowi Bieciowi, Renacie, Marcie, Marcinowi  i Robertowi Kowalczykom, Małgorzacie, Katarzynie i Agacie Kraus, Wioletcie Wiśniewskiej, Ireneuszowi Gendkowi, Marcinowi Sarzale, Alinie Szymukowicz oraz Nadleśnictwu Drawsko  i Nadleśnictwu Świerczyna.
„VIII Międzypowiatowy Turniej Tańca Osób Niepełnosprawnych w Drawsku Pomorskim” odbył się w ramach realizacji zadania publicznego przez stowarzyszenie „FILAR” w Drawsku Pomorskim, współfinansowanego ze środków Powiatu Drawskiego. Profesjonalne przygotowanie uczestników PDDS- OR-K w Drawsku Pomorskim było możliwe dzięki środkom Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Złocieńcu: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim”.