UAM w czaplineckim LO
26-04-2017

UAM w czaplineckim LO

Data wydarzenia: 26-04-2017

W ubiegłym roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku nawiązał współpracę z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w ramach klas patronackich. Uczniowie mieli już okazję uczestniczyć w zajęciach realizowanych na Wydziale Historii w Poznaniu i słuchać wykładów prowadzonych cyklicznie przez pracowników naukowych uczelni w Liceum Ogólnokształcącym.

Współpraca pomiędzy UAM a ZSP Czaplinek rozwija się na wielu płaszczyznach. Przykładem tego może być wizyta grupy studentów wraz z opiekunem dr Karolem Kościelniakiem. Trwała ona trzy dni, a jej głównym punktem był przeprowadzony 24 kwietnia 2017 r. cykl wykładów powiązanych tematycznie z okresem II wojny światowej:

• Błażej Kiciński – „Niemieckie bataliony czołgów ciężkich SS w końcowym okresie wojny”
  • Tomasz Duszyński – „Bitwa na Łuku Kurskim”
  • Błażej Jankowski – „Walki o Szczecinek w 1945 r.”
  • Szymon Meller - „Rajd pod Dieppe”
  • Wiktor Stypczyński – „Amerykańskie wojska powietrzno-desantowe”
  • Michał Król – „Radzieckie lotnictwo”
  • Mateusz Kanak – „Radzieckie wojska pancerne”
  • dr Karol Kościelniak (adiunkt w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM w Poznaniu) -  „Turystyka obiektów militarnych”
     Prezentacje miały charakter multimedialny. Uczestniczyli w nich uczniowie klas licealnych i technikum. Po zakończeniu wykładów studenci mieli jeszcze okazję zwiedzić pałac w Siemczynie, dzięki uprzejmości p. Bogdana Andziaka.

Trzeciego dnia swojego pobytu goście spotkali się ze Starostą Powiatu Drawskiego p. Stanisławem Kuczyńskim. Tematem rozmowy była dalsza współpraca z ZSP w Czaplinku, oraz możliwości zaangażowania się w prace badawcze związane z Akcją Jezioro Tajemnic. Pojawiły się nowe pomysły i propozycje, zaplanowano też kolejną wizytę.