Uczą na Litwie jak udzielać pierwszej pomocy
16-11-2018

Uczą na Litwie jak udzielać pierwszej pomocy

Data wydarzenia: 16-11-2018

5 listopada 2018 r. grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu Pomorskim rozpoczęła realizację kolejnego etapu projektu „BE AWARE FOR YOUR FUTURE” w ramach programu Erasmus+. Etapem tym jest wyjazd na Litwę, do miejscowości Kraziai, gdzie uczniowie wraz z opiekunami spędzą 6 pracowitych dni.

Uczniowie biorący udział w wycieczce to: Wiktoria Bagrowska, Malwina Nowakowska, Zuzanna Gardzińska, Agnieszka Reczko, Michał Panowicz, Jakub Lipiński. Koordynatorem projektu jest Agnieszka Kubat, a opiekunami Karol Kalina oraz Adam Stąporek.
We wtorek 6 listopada 2018 r. w Gimnazjum w miejscowości Kraziai na Litwie uroczyście rozpoczęto międzynarodowe spotkanie uczestników projektu. Oprócz uczniów i nauczycieli z Polski, z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, w projekcie biorą udział także uczniowie ze szkół we Włoszech (Termini Imerese), Turcji (Etimesgut), Łotwy (Jaunpils) i oczywiście Litwy (Kraziai). Po wspaniałym przywitaniu zgotowanym przez litewską młodzież przystąpiono do aktywnej pracy. Pierwszym punktem było przedstawienie swoich krajów, miast i szkół. Następnie odbyły się zajęcia z języka angielskiego medycznego.
Głównym założeniem projektu jest nauka udzielania pierwszej pomocy. Tym zadaniem zajął się Karol Kalina oraz polscy uczniowie – na co dzień członkowie szkolnej grupy medycznej MEDICAL TEAM. Zajęcia, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, prowadzili w języku angielskim. Przedstawiono sposoby udzielania pierwszej pomocy w przypadkach m.in. amputacji kończyn, ran ciętych czy omdleń. Po kilku godzinach zajęć medycznych, uczestnicy udali się z przewodnikiem na zwiedzanie miejscowości Kraziai, w tym lokalnego kościoła i muzeum. Następnie odbyły się warsztaty w Centrum Kultury dotyczące lokalnego tańca, śpiewu i kuchni.
Kolejne dni realizacji projektu przebiegały zdecydowanie pod hasłem pierwszej pomocy. Uczniowie pogłębiali wiedzę teoretyczną jak i zdobywali kolejne umiejętności praktyczne. Omawiane były co raz to nowe możliwe przypadki zagrożenia życia i zdrowia oraz przykłady jego ratowania. Wszyscy byli zgodni, że zajęcia prowadzone przez ZSP MEDICAL TEAM z Kalisza Pomorskiego były na najwyższym poziomie. Bardzo dobrze przygotowane przez Agnieszkę Reczko imitacje ran, sztuczna krew i profesjonalny ubiór kaliskich ratowników potęgowały wrażenie autentyczności wydarzeń. Warto dodać, że na zakończenie projektu cała grupa naszej szkoły otrzymała gromkie brawa na stojąco.
Nauczyciele biorący udział w projekcie uczestniczyli także w spotkaniu w Miejskim Urzędzie Zdrowia w Kelme. Spotkanie dotyczyło rozwiązań zastosowanych przez państwo litewskie oraz władze miasta Kelme w obszarze zdrowia publicznego. Poza zajęciami medycznymi uczniowie mieli okazję poznać litewską kulturę podczas wspólnych tańców i śpiewów tradycyjnych litewskich utworów, kuchnię i zwyczaje. Jednym z punktów programu była wizyta na Górze Krzyży – zabytku wpisanego na listę UNESCO, w okolicach miejscowości Szawle. Uczniowie skorzystali także z dobrodziejstw litewskiego SPA, podczas wycieczki autokarowej do Połągi. Wspaniałym i wzruszającym wydarzeniem była dyskoteka dla uczestników projektu, podczas której jedna z uczestniczek – Wiktoria Bagrowska – świętowała swoje 18-te urodziny. Tradycyjne pieśni „Sto lat” z pięciu różnych krajów i dziesiątki życzeń wszystkim wycisnęły łzy z oczu. Ostatniego dnia trwania projektu organizatorzy przygotowali serię quizów i zabaw dotyczących wiedzy o krajach uczestniczących w projekcie. Międzynarodowe grupy miały się wykazać nie tylko wiedzą, ale i sprytem, szybkością odpowiedzi i umiejętnościami korzystania z urządzeń technicznych.
Następne międzynarodowe spotkanie w ramach projektu „BE AWARE FOR YOUR FUTURE” odbędzie się w marcu we Włoszech, w miejscowości Termini Imerese na Sycylii.