Uczniowie poznawali Polskę
03-12-2021

Uczniowie poznawali Polskę

Data wydarzenia: 03-12-2021

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” odbyły się pierwsze wycieczki szkolne do miejsc związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra.

W ostatnich dniach listopada na trzydniowe wycieczki do Warszawy udali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Czaplinku i Kaliszu Pomorskim. Zgodnie z wytycznymi Ministra, w trakcie wycieczki trzydniowej należało odwiedzić co najmniej sześć miejsc wybranych z katalogu wskazanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W stolicy młodzież zwiedziła m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie, Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik oraz odbyła spacer po mieście.

30 listopada 2021 r. uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia z ZS w Czaplinku pojechali na trzydniową wycieczkę do Torunia. Pierwszego dnia zwiedzili Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Toruńską Piernikarnię, drugiego dnia – Dom Mikołaja Kopernika i Muzeum Piernika, trzeciego dnia Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Uniwersyteckie UMK.

Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku 29 listopada w ramach jednodniowej wycieczki odwiedziły Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie. Była to wycieczka Szkoły Branżowej. Natomiast 30 listopada dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w MOW pojechały do Gniezna, gdzie zwiedziły Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Bazylikę Prymasowską Sanktuarium Św. Wojciecha.

Natomiast uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej przy Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie odbyli jednodniową wycieczkę szkolną do Torunia. Wycieczka odbyła się 2 grudnia br. Uczniowie zwiedzili m.in. Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium”, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Dom Legend Toruńskich.

Uczniowie klas I-III z ZPE-T w Bobrowie pojechali na wycieczkę w dniu dzisiejszym tj. 3 grudnia br. W planie wycieczki jest do zwiedzenia m.in. Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej oraz Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienia procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Tekst: Aneta Kuszmar, Wydział Edukacji