Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Antyczna Grecja na wyciągnięcie ręki
19-10-2018

Antyczna Grecja na wyciągnięcie ręki

Data wydarzenia: 19-10-2018

Grecka szkoła w Agrii zorganizowała tygodniową wymianę młodzieży w ramach realizacji projektu Erasmus + „Flying with the wings of Mythology through time and space”. Liceum Ogólnokształcące im. 3 Dywizji Strzelców Karpackich w Czaplinku reprezentowały uczennice Magdalena Chomontek i Agata Kopciuch wraz z opiekunami Alicją Giwojno i Celestyną Tomkowską.

Było to kolejne spotkanie współpracujących ze sobą szkół z Sardynii, Hiszpanii, Islandii, Finlandii, Łotwy, Grecji i Polski.  
Program pobytu szkół partnerskich w Agrii był bogaty w żywe lekcje historii, wyprawy turystyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi. Uczniowie i nauczyciele zapoznali się z systemem edukacyjnym w Grecji i historią okolic Agrii. Wzięli udział w zabawach integracyjnych połączonych z nauką tradycyjnego tańca greckiego (każdy przynajmniej przez chwilę mógł poczuć się jak Grek Zorba). Zwiedzili klasztory Św. Stefana i Św. Mikołaja, które znajdują się na szczytach skał zwanych Meteorami. Byli w Delfach - prastarym mieście i świątyni u stóp Parnasu, a także muzeum archeologicznym w Volos. Udali się na pieszą wędrówkę szlakiem stworzonym przez greckich przyjaciół do jaskini centaura Chirona. Nie zabrakło spacerów urokliwymi uliczkami nadmorskich miasteczek zatoki Pagasyjskiej oraz podziwiania malowniczej architektury Kalambaki, Milies i Kato Gatzea.
Międzynarodowe wymiany w ramach projektu Erasmus + to nie tylko zabawa, ale również praca. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia artystyczne oraz matematyczne oparte na mitologii krajów partnerskich, a uczniowie stworzyli album fotograficzny dokumentujący ich wyprawy w miejsca związane z mitologią grecką.
Ostatni dzień pobytu poświęcony był stolicy Grecji. Grupa z Czaplinka udała się na spacer po starożytnych Atenach. Wędrując ulicami miasta dotarła na Akropol, by zwiedzić architektoniczne arcydzieła: świątynię Ateny Nike, Propyleje, Erechtejon i najbardziej podziwiany przez wszystkich - Partenon. Ze wzgórza obserwowała panoramę Aten, teatr Dionizosa, Odeon Herodesa Attyka oraz świątynię Zeusa Olimpijskiego, natomiast z wapiennej skały Aeropag widok na Agorę i Akropol. Po przechadzce parkiem Zappeion obejrzała ceremonię zmiany warty przed grobem nieznanego żołnierza na placu Syntagma, przed siedzibą parlamentu.
Greccy gospodarze zaoferowali swoim gościom mnóstwo atrakcji. Wzbogacili ich wiedzę o informacje z historii, kultury, obyczajów oraz mitologii greckiej. Uczniowie przez cały okres pobytu mieszkali w domach swoich greckich kolegów, dzięki czemu zwiększyli swoje kompetencje językowe, nawiązali nowe znajomości, otworzyli się na obyczajową i kulturową różnorodność. A wszystko odbywało się w atmosferze serdeczności i przyjaźni. Przełamywanie barier i własnych ograniczeń oraz doświadczanie i uczenie się otwartości jest największą wartością tego spotkania.                                                                                                                          
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona