Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Jak zmierzyć temperaturę uczuć
16-12-2016

Jak zmierzyć temperaturę uczuć

Data wydarzenia: 16-12-2016

Obrazy, rzeźby, czy stare kroniki? Nic bardziej mylnego! Młodzież z kaliskiego Liceum pojechała do miejsca, gdzie każdy naukowiec czuje się jak ryba w wodzie - do „Miasta Nauki”!

Zajęcia warsztatowe z udziałem kaliskich uczniów odbyły się 14 grudnia 2016 r. w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
W pierwszej kolejności młodzież zwiedziła wystawę interaktywną. Uczniowie doświadczyli na własnej skórze na czym polega m.in. prawo aerodynamiki, poznali zasadę działania lustra weneckiego, czy „lewitacji” oraz sprawdzili, jak łatwo oszukać mózg ludzki, który ulega wielu złudzeniom optycznym. Fenomenem podczas pokazów fizycznych był „domek obrotowy”. Z zewnątrz doświadczenie wyglądało przerażająco.
Po wystawie uczniowie zostali zaproszeni przez „Szalonego Profesora” do sali laboratoryjnej na pokaz licznych doświadczeń, gdzie usłyszeli „koncert” w towarzystwie iskrzących wyładowań z cewki Tesli. Doświadczenia z ciekłym azotem angażowały każdego obserwatora. Można było dotknąć, powąchać, a nawet zjeść produkty zamrożone ciekłym azotem. Wszelkie wybuchy, podpalenia i łączenia substancji o skrajnie niskich i wysokich temperaturach wywoływały iście piorunujące wrażenie. Specjalnym termometrem można było zmierzyć temperaturę uczuć.
- Każdemu, kto żywi pasję do nauki i poznawania możliwości swojego najważniejszego narządu, jakim jest mózg, polecam „Miasto Nauki” – mówi Karolina Pawłowska klasy 2d LO.

 

 

 

 

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona