Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Orła Wrona nie pokona
15-03-2017

Orła Wrona nie pokona

Data wydarzenia: 15-03-2017

Trzy godziny spotkania z historią bliską, wspomnieniami ludzi uwikłanych w dziejowe burze minęły wszystkim bardzo szybko. Trzynastego marca 2017 r. w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie historyczne „Orła Wrona nie pokona. Internowani w ośrodkach odosobnienia w powiecie drawskim”.

W spotkaniu wzięła udział dr Marta Marcinkiewicz, starszy specjalista Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie, autorka opracowania „Ośrodki odosobnienia 1981–1982. Wierzchowo Pomorskie, Jaworze, Darłówek i Głębokie”, Wiesław Romanowski, redaktor naczelny tygodnika "Sierpień 80", internowany w stanie wojennym, przebywał w ośrodkach internowania w Wierzchowie i Darłówku, Eugeniusz Piecewicz, działacz NSZZ „Solidarność” w Drawsku Pomorskim, który prowadził działalność konspiracyjną w stanie wojennym, m. in. uczestniczył w drukowaniu i powielaniu ulotek oraz pomocy internowanym działaczom Solidarności oraz Wiesław Piotrowski, mieszkaniec Drawska Pomorskiego, przyjaciel szkoły, pasjonat historii, kolekcjoner i autor wystaw historycznych. Szkołę reprezentował Dyrektor Maciej Rydzewski i nauczyciel historii Krzysztof Wójciak, pomysłodawcy i organizatorzy spotkania. W auli zebrali się uczniowie z klas realizujących historię na poziomie rozszerzonym. Przybyli również uczniowie                         z kaliskiego Gimnazjum.
Celem spotkania było przybliżenie uczniom tematyki związanej z historią współczesną, ośrodkami odosobnienia, które znajdowały się na terenie powiatu drawskiego, co jest elementem historii regionalnej, a przede wszystkim ze wspomnieniami osoby internowanej,  a także osoby, która pomagała uwięzionym.
Do tematyki wprowadziła zebranych dr M. Marcinkiewicz, przedstawiając referat historyczny dotyczący różnych aspektów internowania. Następnie W. Romanowski podzielił się wspomnieniami i refleksjami z okresu, kiedy jako działacz „Solidarności” niebezpieczny dla ludowej ojczyzny, przebywał w ośrodku internowania w Wierzchowie. Szczegółowo przedstawił dramatyczne wydarzenia, kiedy wraz z kolegami w lutym 1982 r. został pobity przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Natomiast E. Piecewicz wspominał czasy stanu wojennego i działalność opozycyjną, drukowanie i rozpowszechnianie ulotek, a także organizowanie pomocy materialnej i przepływu informacji między internowanymi i ich rodzinami. Wiesław Piotrowski przedstawił swoje wspomnienia z grudnia 1981r. Opowiedział o pasji gromadzenia pamiątek z przeszłości, również tych z okresu karnawału „Solidarności” i stanu wojennego. Przedstawił młodzieży wiersze o tematyce historycznej swojego autorstwa.
W kolejnej części spotkania przyszedł czas na pytania od uczniów do zaproszonych gości i dyskusję, którą poprowadził Krzysztof Wójciak. Młodzież zadawała dociekliwe pytania, m. in. o stosunek milicjantów do aresztowanych w grudniu 1981r., możliwość spotkania przez pomagających z osobami internowanymi, uczucia, jakie wywołują wspomnienia czasów stanu wojennego i internowania u osób, które były wówczas represjonowane. Następnie Wiesław Romanowski przedstawił zebranym książkę swojego autorstwa, biografię Stepana Bandery – „Bandera, ikona Putina”.
Na zakończenie spotkania uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście zapoznali się z okolicznościową wystawą pamiątek związanych z „Solidarnością” i stanem wojennym ze zbiorów Wiesława Piotrowskiego. 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona