Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Poza schematami - warsztaty literackie w Zespole Szkół w Czaplinku
24-09-2021

Poza schematami - warsztaty literackie w Zespole Szkół w Czaplinku

Data wydarzenia: 24-09-2021

W ramach realizacji projektu „Poza schematami. Myśleć i pisać jak Eliza Orzeszkowa” uczniowie Zespołu Szkół w Czaplinku wzięli udział w warsztatach literackich z doktorem Michałem Larkiem – pisarzem, literaturoznawcą, wykładowcą akademickim.

Michał Larek to aktywnie działający twórca, który specjalizuje się w powieściach kryminalnych. Wydał takie dzieła, jak: Martwe ciała, Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie czy Mężczyzna w białych butach. Zgłębia zagadnienia związane z literackimi technikami oddziaływania na odbiorcę. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania. Prężnie działa w mediach społecznościowych. Był adiunktem w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, aktualnie rozpoczyna warsztaty ze studentami ze storytellingu.
 
Inspiracji twórczych poszukuje w spotkaniach z ludźmi, młodzieżą oraz współpracując ze środowiskiem policji i detektywów, a także w świecie technik filmowych oraz amerykańskich serialach.
 
Dnia 22 września 2021 roku młodzi adepci pióra z Zespołu Szkół w Czaplinku zgłębiali techniki konstruowania kryminału, kreowali bohaterów literackich, świat przedstawiony oraz opracowywali mechanizmy literackiego zaskakiwania czytelnika i wzbudzania emocji. Warsztatowy charakter zajęć okazał się płaszczyzną do wymiany doświadczeń, krytycznych analiz i kreatywnych rozwiązań. Uczniowie zamienili się w pisarzy i snuli projekty inspirujących oraz oryginalnych koncepcji fabularnych, rzeczywiście, łamiąc odważnie konwencje, by powoływać nieszablonowe rozwiązania i konstrukcje językowe. Nie zabrakło zatem wielu refleksji, cennego doświadczenia, praktycznych ćwiczeń i uśmiechu na twarzach zebranych.
 
Spotkanie z pisarzem zmieniło patrzenie na literaturę, pokazało, że z tekstem artystycznym nie tylko wiążą się teoretyczne konstrukty podmiotu lirycznego czy narratora, ale także żywa osoba – jej biografia, system wartości, przemyślenia. Sztuka pisania odsłoniła nieco tajemnicy – nie tylko przed młodymi czytelnikami, ale także debiutantami, którzy również snują plany o podboju list bestselerów, a wielu z nich już ma za sobą pierwsze próby. Uczniowie zrozumieli, że pisanie, to nie samo natchnienie i strumień myśli, ale ciężka logistyczna praca, która uwzględnić musi wiele składowych: trendy czytelnicze, oczekiwania odbiorcy czy wydawcy, językowy majstersztyk z frapującym światem oraz nietuzinkowymi postaciami.
 
Jesteśmy wdzięczni za możliwość przeżycia tego pasjonującego spotkania z literaturą od kuchni. Pragniemy podziękować nie tylko prowadzącemu warsztaty – Michałowi Larkowi, jego uczestnikom, ale także Dyrektorce Czaplineckiego Ośrodka Kultury – Aleksandrze Łuczyńskiej, za finansowe wsparcie przedsięwzięcia. Liczmy, iż to dopiero początek pisarskich i czytelniczych przygód. Czekamy z niecierpliwością na kolejne.

 

Tekst: Agnieszka Skonieczna, nauczyciel w ZS w Czaplinku

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona