Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Problemy wędkarzy i rybaków Pojezierza Drawskiego
23-02-2021

Problemy wędkarzy i rybaków Pojezierza Drawskiego

Data wydarzenia: 23-02-2021

Ochrona przyrody, rozwój turystyki wodnej, czyste, pełne ryb jeziora mogą stanowić doskonały walor dla gości pragnących spędzić czas na Pojezierzu Drawskim. Dlatego też 18 lutego 2021 roku w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim, odbyło się spotkanie, dotyczące wymiany doświadczeń oraz wiedzy na temat funkcjonowania organizacji wędkarskich i rybackich na terenie powiatu drawskiego.

Tematy poruszone w trakcie spotkania, wpisuje się w każdą z lokalnych strategii rozwoju naszego regionu.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Społecznej Straży Rybackiej działającej na terenie powiatu drawskiego Zbigniew Wątorek oraz Arkadiusz Kornacki, przedstawiciel lokalnego Koła PZW Antoni Dubert, przedstawiciel lokalnego Gospodarstwa Rybackiego w Czaplinku Jerzy Gospodarek, Burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski, zastępca Wójta Gminy Szczecinek Kazimierz Harasyn, przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy Aleksander Adamczyk, Prezes Zarządu Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Mariusz Getka, wędkarz Andrzej Kowalik oraz Starosta Drawski Stanisław Cybula i Wicestarosta Mariusz Nagórski. Spotkanie prowadził Wicestarosta Mariusz Nagórski.
Tematem przewodnim spotkania była zmniejszająca się populacja ryb w jeziorach na terenie powiatu drawskiego, która spowodowana jest między innymi nadmiernie występującym kłusownictwem na wodach naszego powiatu.
Pomimo ogromnej liczby jezior, na terenie powiatu drawskiego nie ustanowiono posterunku Państwowej Straży Rybackiej. Najbliższe posterunki znajdują się w Wałczu oraz Szczecinku. Ponadto, jak wynika z opracowania Najwyższej Izby Kontroli z 2016 roku, w województwie zachodniopomorskim było 14 etatów strażników terenowych PSR, gdzie powierzchnia wód obsługiwana przez 1 etat strażnika to 4 000 ha. Natomiast analogicznie w województwie łódzkim, w tym samym czasie było 19 etatów strażników terenowych, a powierzchnia obsługiwana przez 1 etat strażnika to tylko 900 ha. Państwowa Straż Rybacka na terenie naszego województwa nie ma możliwości, aby skutecznie chronić nasze jeziora przed kłusownikami, pomimo aktywnego wsparcia strażników Społecznej Straży Rybackiej.  Kłusownictwo w powiecie potęguje również niewielka ilość skutecznych interwencji policji, co powoduje bezkarność kłusowników, a wędkarze zgłaszający nielegalny połów ryb, lub zastawione sieci, są często zastraszani i szykanowani przez kłusowników.
Aktualnym tematem było zarybianie jezior, które musi odbywać się przy dochowaniu zasad prawidłowej gospodarki rybackiej, przez lokalne Gospodarstwa Rybackie. Przedstawiciel RZGW w Bydgoszczy zapewnił, że w każdym zarybieniu jeziora przez jego dzierżawcę, uczestniczy pracownik Wód Polskich, a zarybienia prowadzone są właściwie i zgodnie z operatem rybackim.
Pomimo braku wystarczającej ochrony wód, ze strony służb do tego powołanych, my mieszkańcy naszego powiatu, wędkarze, możemy przeciwdziałać szerzącemu się kłusownictwu, zgłaszając podejrzenie nielegalnego połowu ryb, co znacznie przyspieszy interwencję służb i ograniczy ten nielegalny proceder.
Jako wnioski po spotkaniu, postanowiono wystosować pismo do Wojewody Zachodniopomorskiego z informacją o braku należytego wsparcia Państwowej Straży Rybackiej – jednostki podległej wojewodzie, do ochrony wód przed kłusownikami. Kolejne spotkanie w tym temacie zaproponowano na miesiąc czerwiec. Zapraszamy do wysyłania swoich opinii, podpowiedzi w tematyce ochrony i rozwoju turystyki nad wodami powiatu drawskiego na adres email: zieloni@powiatdrawski.pl
 
 
Podejrzenie nielegalnego połowu ryb należy zgłaszać do Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinie tel. 881 201 716, posterunek w Wałczu tel. 502 701 562, Społecznej Straży Rybackiej tel. 693 044 534, oraz na policję.

 

 Tekst:

Krystyna Jażdżyk

Wydział Ochrony Środowiska


            

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona