Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Sen o Warszawie
13-06-2019

Sen o Warszawie

Data wydarzenia: 13-06-2019

Tym razem licealiści z Kalisza Pomorskiego wybrali się do stolicy, by lepiej poznać dziennikarstwo z perspektywy Marcina Mellera i Pawła Reszki. Mieli także okazję zobaczyć niegdyś wielokulturową dzielnicę Warszawy – Pragę i przeżyć parę innych niespodzianek.

6 czerwca 2019 r. uczniowie wraz z nauczycielkami: Aleksandrą Radecką – organizatorką wyjazdu, Danutą Stempień i Zytą Bogacz rozpoczęli trzydniowe warsztaty. Praca w redakcji oraz w telewizji od podszewki, wykłady ze współczesnej sztuki, wizyta w Teatrze Ateneum, w Muzeum Literatury – to tylko niektóre punkty programu.
Wszystko przemyślane tak, by młodzież mogła uczestniczyć w kulturze. By swoje odczucia i refleksje przeniosła później na papier, czyli do gazety „Kontrast” i prasy regionalnej. To była także owocna lekcja z życia zawodowego dziennikarzy. Zderzenie z rzeczywistością. A wnioski, które się pojawiły w zakulisowych rozmowach młodych, miały wspólny mianownik – zawód dziennikarza to harówka, ale dająca satysfakcję.
Na samym początku młodzi odwiedzili Muzeum Literatury. Mało kto wie, na jakie perełkimożna się tu natknąć, i z jakim zaangażowaniem osoby odpowiedzialne za zbiory o nich opowiadają. Licealiści z Kalisza Pomorskiego przekonali się już o tym podczas swojej grudniowej wizyty.
Tym razem mieli okazję prześledzić życie Augusta Zamoyskiego czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Byli uczestnikami wykładu dotyczącego historii pozyskania archiwaliów Zamoyskiego. Barwna biografia rzeźbiarza – Augusta Zamoyskiego, prywatne zdjęcia i autorskie filmiki z udziałem Witkacego zaskoczyły słuchaczy.
Drugiego dnia warsztatów licealiści weszli do redakcji tygodnika „Polityka”. Oprowadził ich szef działu foto Wojciech Leliński. Zaprezentował proces powstawania gazety. Spotkali się też z Pawłem Reszką, szefem działu krajowego i autorem reporterskich książek takich, jak m.in. „Mali bogowie”. Przeprowadzili z nim wywiad. Młodzi dziennikarze zadali wiele pytań dotyczących kulisów pracy polskiej służby zdrowia, jej wymiaru etycznego i momentów zwątpienia w jej sens. – Grupa spisała się znakomicie, pytania były dobre i dociekliwereasumował dziennikarz.
Po tej rozmowie odwiedzili Akademię Sztuk Pięknych. Tam na Wydziale Multimediów wzięli udział w wykładzie: „Czy performance jest sztuką? O artystach z pracowni Kowalskiego”, który poprowadził Sebastian Krok, pracujący na ASP.  Zobaczyli różne, mocno kontrowersyjne prace: Katarzyny Kozyry „Piramidę zwierząt” Pawła Althamera rzeźbę „Guma”, czy Zbigniewa Libery „Lego. Obóz koncentracyjny”. Mieli okazję podyskutować o odbiorze takich dzieł przez społeczeństwo w Polsce.
Kolejnym punktem programu było przedstawienie w Teatrze Ateneum.  Grupa zobaczyła sztukę pt. „Gra w życie”.
Ostatniego dnia pobytu uczniowie mogli zobaczyć redakcję TVN24. Ich telewizyjnym przewodnikiem został Piotr Danisz, wydawca różnych programów, między innymi „Loży prasowej”. Dzięki niemu odwiedzili ciekawe miejsca i dowiedzieli się, jak wygląda praca twórców tej stacji, bo każdy ma swój udział w budowaniu marki. Licealiści spotkali się także z prezenterem Łukaszem Jedlińskim, który opowiedział o początkach swojej kariery w TVN24.
Tego samego dnia uczniowie przeprowadzili wywiad z Marcinem Mellerem, dziennikarzem i gospodarzem „Drugiego śniadania mistrzów”. Głównym motywem rozmowy było pisanie, Marcin Meller jest w trakcie promocji swojej nowej książki “Nietoperz i suszone cytryny”. Dowcip, dystans, otwartość – te cechy rozmówcy dominowały. Bohater opowiedział nie tylko o felietonach, ale również o pracy redaktora naczelnego polskiego wydania magazynu “Playboy”, którym był.
Wieczór młodzi spędzili w klimatach warszawskiej Pragi, pod okiem przewodnika z Praskiej Ferajny. Poznali legendy tej części stolicy, a także zobaczyli takie miejsca jak m.in. Bazar Różyckiego. Całe warsztaty upłynęły w miłej atmosferze i co najważniejsze pod hasłem „integracja”. Nic tak nie łączy, jak wspólne poznawanie i zwiedzanie.
Zajęcia nie odbyłyby się, gdyby nie finansowe wsparcie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim, w ramach projektu „Biblioteka – tu można więcej”, a także Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”, działającego przy ZSP w Kaliszu Pomorskim, w ramach projektu „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.

 

 Tekst: Nikodem Dziermański, uczeń ZSP w Kaliszu Pom.

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona