Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Z cyklu „Porady z Poradni”
16-04-2021

Z cyklu „Porady z Poradni”

Data wydarzenia: 16-04-2021

Kilka słów o procesach uwagi

W dobie pandemii często słyszymy o tym, że dzieci nie potrafią koncentrować uwagi na tym, co robią, łatwo się rozpraszają, często „wyłączają się myślowo”.

 
Co to jest uwaga i jakimi cechami się charakteryzuje? Uwaga to taka cecha procesów poznawczych, która jest skierowaniem świadomości na określony obiekt – czy to przedmiot, czy zadanie, czy też określone zjawisko. Jej głównym celem jest ukierunkowanie człowieka na wykonanie określonego zadania, czemu służy selekcja informacji (dokonanie wyboru czynności lub zjawiska, na którym chcemy się skupić) i ukierunkowanie aktywności (czynności na określony cel lub zadanie).

W literaturze przedmiotu możemy znaleźć kilka podziałów opisujących rodzaje uwagi. Najbardziej tradycyjny jest podział na uwagę mimowolną (wywołaną bez większego wysiłku siłą bodźca), dowolną (świadoma koncentracja na określonym obiekcie, nawet jeśli on nas nie interesuje) i wtórną (zawiera obie opisane wyżej cechy- dowolności i mimowolności).

Do cech uwagi należą:

1) pojemność – inaczej zakres - ilość obiektów, na których potrafimy jednocześnie skupić swoją świadomość (4-6 przedmiotów),

2) natężenie uwagi, w tym jej trwałość - siła koncentracji świadomości na jakimś obiekcie przez dłuższy czas; to zdolność utrzymania świadomości przez dłuższy czas na jakimś zadaniu,

3) podzielność czyli umiejętność jednoczesnego skupienia się na kilku przedmiotach,

4) przerzutność - polega na zdolności szybkiego przechodzenia od jednej czynności do innej.

 

Tekst: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Drawsku Pomorskim

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona