Zabytki i miejsca warte odwiedzenia Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Kalisz Pomorski - zabytki i ciekawe miejsca

Pałac Wedlów z XIV wieku. Pałac został ufundowany przez rodzinę Wedlów w  pierwszej połowie XIV wieku. Kolejne przebudowy w XVIII, XIX i XX wieku przekształciły go w obiekt o charakterze rezydencjonalnym, uzupełniony o piętrową oficynę.  Zamek otacza odnowiony park z licznymi starymi drzewami, lipową aleją oraz stylową fontanną, a w samym gmachu mieści się Biblioteka Miejska oraz sale wystawowe i reprezentacyjne

Kamień szlifierski - legenda głosi, że dawni mieszkańcy Kalisza używali go do szlifowania języków kłamcom i gburom. Ta dotkliwa kara nawracała ich na drogę prawdy i uczyła grzeczności. Po 1945 roku kamień szlifierski zaginął. W 2003 roku natknięto się na niego podczas prac leśnych. Został odrestaurowany i powrócił na swoje dawne miejsce w lasku nad jeziorem Młyńskim, na trasie Leśnej Ścieżki Edukacyjnej

Kościół w Suchowie - z 1861 roku, pw. Zmartwychwstania Pańskiego, z barokowym ołtarzem z  1700 roku oraz kazalnicą, na której znajdowały się herby: von Güntersbergów i von Wedlów, odzwierciedlające ówczesny podział wsi pomiędzy dwa rody. Przy kościele znajduje się dzwonnica z dzwonem z roku 1569.

Klasycystyczny kościół p.w. MB Królowej Polski - z drugiej połowy XVIII wieku. Do 1945 roku był on świątynią protestancką i do dziś posiada jej charakterystyczne cechy. Wewnątrz znajduje się zabytkowy ołtarz, zdobiony i złocony, powstały w okresie baroku.

Elektrownia wodna w Borowie - powstała na początku XX wieku i jest jedną z ciekawszych atrakcji w gminie Kalisz Pomorski. Ten unikatowy zabytek techniki zbudowany na rzece Drawie działa do dziś - wyposażony jest między innymi w generatory Siemensa i turbiny Kaplana. Na rzece Drawie działa jeszcze jedna elektrownia wodna, jest to „Kamienna” w Głusku.

Kościół w Białym Zdroju - pw. św. Izydora, powstały w XVIII wieku. W kościele znajduje się dzwon z 1826 roku o średnicy 68 cm.

Jezioro Mąkowarskie (Cybowskie) - ma ponad 3 kilometry długości, ok. 800m  szerokości i 170ha powierzchni. Głębokość maksymalna sięga 33m. Połączone jest z rzeką Drawą mała rzeczką Mąkowarką, zwaną również Drawicą. Okolice jeziora Mąkowarskiego to istny raj dla miłośników przyrody. Można tutaj obserwować przepiękne lasy łęgowe. Nad jeziorem znajduje się również miejsce postoju pojazdów.

Spichlerz w Giżynie - murowany, z przełomu XIX i XXw.

Spichlerz w Starej Studnicy - z końca XIX wieku. Jest to obiekt ryglowy, murowany, ze stropami i belkami drewnianymi, trzypoziomowy. Służył do przechowywania zboża. Stanowi fragment zabytkowego neoklasycznego założenia parkowo - dworskiego.

Folwark w Starej Studnicy — dwór z zespołem dworsko-parkowym. W parku rosną bardzo stare kasztanowce oraz potężne lipy o obw. 600 i 400 cm. Jest to obiekt murowany z cegły, podpiwniczony.

Odkrywka skał gnejsowych - w okolicach Starej Studnicy, przy wąwozie znajdującym się na trasie do Sienicy znajdują się dwie skałki gnejsowe o wysokości 2m. i 4 m. Warto zobaczyć także głaz narzutowy o wysokości 2 m i obwodzie 10,2 m.

Młyn w Starej Korytnicy - zbudowany z czerwonej cegły, zlokalizowany w przy moście we wschodnim krańcu wsi. Obecnie stanowi własność prywatną, jest nieużytkowany i popada w ruinę.

Stok narciarski "STARA STUDNICA-SKI"  - w miejscowości Stara Studnica, posiada dwie trasy zjazdowe o długości 350 metrów i 550 metrów Różnica poziomów wynosi około 50 metrów. Obie trasy są oświetlone. Obok tras narciarskich znajduje się górka dla sanek. Na miejscu można wypożyczyć narty z butami i kijkami oraz sanki. W okolicy stoku znajduje się duży parking oraz punkt gastronomiczny.

Jezioro Ogórkowe - potoczna nazwa jeziora Młyńskiego, nad którym odbywa się cykliczna lipcowa impreza, której motywem przewodnim jest ogórek, tak zwany "Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym". Symbolem tej imprezy jest Ogórek Beczuś, który jednocześnie jest maskotką gminy Kalisz Pomorski

Plebania - wybudowana ok. 1800 roku, przy ul. Bolesława Krzywoustego 4. Wewnątrz mieści się epitafium rodziny Wedlów z XVI wieku przeniesione z kościoła w Giżynie i umieszczone tutaj w 1963 roku,

Most i wiadukt obok przystani Mąkowary - jedna z ciekawszych budowli inżynieryjnych w okolicy. Nad drogą znajduje się wiadukt kolejowy, a pod wiaduktem most nad rzeką Drawicą. Obydwa obiekty mają łukowe ceglane sklepienia oraz przyczółki wykonane z bloczków kamiennych.

Kościół w Giżynie - pw. Matki Boskiej Królowej Polski, ryglowy, z XVIII stulecia. Przy świątyni znajduje się kamienny nagrobek von Goltza z roku 1786, część zachowanych żeliwnych krzyży z przełomu XIX i XX wieku oraz wykonany z ogromnego kamienia pomnik giżynian poległych w I wojnie światowej. Na wieży dzwon spiżowy z 1832 roku.
Autor: Powiat Drawski