Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Honorowy profesor
17-04-2018

Honorowy profesor

Data wydarzenia: 17-04-2018

Dyrektor Muzeum Literatury z Warszawy poświęcił swój urlop, by opowiedzieć w kaliskim liceum o literaturze.

Jak niebanalnie rozpocząć lekcję z uczniami o Ferdydurke Witolda Gombrowicza, czy o Weselu Stanisława Wyspiańskiego. Co jest zaszyfrowane w tematach prac pisemnych i ustnych, jak pokonać tremę przed egzaminem i najważniejsze, czym jest literatura – to tylko niektóre z pytań, na które odpowiadał Jarosław Klejnocki, literat, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i Dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie.
Przez trzy dni (od 10 do 13.04.2018 r.) pracował w Kaliszu Pomorskim jako nauczyciel języka polskiego. Poznał młodzież z różnych klas: dziennikarsko-artystycznych, dwujęzycznych, wojskowej i medyczno-politechnicznej.
Tym razem polonistki zatrudnione w szkole: Grażyna Czerner, Joanna Mączkowska i Aleksandra Radecka przyglądały się prowadzonym przez gościa lekcjom.
- Bywały momenty zaskoczenia, najważniejsze cechy dzieła prowadzący omawiał bazując jedynie na fragmentach. Taka metoda może okazać się skuteczniejsza w zachęceniu kogoś do przeczytania całości lektury - komentowała Grażyna Czerner.
Młodzieży propozycja niecodziennych zajęć bardzo się spodobała. To kwestia osobowości prowadzącego, podkreślali. Niektórzy byli bardziej wylewni: - Mega fajnie się go słuchało, potrafi trafić do młodych ludzi - mówił Arek Janiak po lekcji na temat Ferdydurke W. Gombrowicza. Inni uczniowie z tej klasy z uśmiechem podkreślają, że zapamiętają ważne  granice w ludzkim życiu, np. wiek chrystusowy czy „smugę cienia”. Nowy pan profesor, który na co dzień jest szefem Muzeum Literatury, wykorzystał do lekcji zdjęcia miejsc, eksponatów zgromadzonych przez tę instytucję. To z kolei był dobry pomysł ze względu na tak zwanych wzrokowców, których wśród uczniów jest wielu.
- Młodzi wszędzie są tacy sami, jedni otwierają się szybciej, inni potrzebują więcej czasu. To było bardzo fajne doświadczenie i dla mnie przyjemność - oceniał Jarosław Klejnocki.
Warto dodać, że zaproszony gość wygłosił również wykład na temat Poezja jako anomalia i rzecz konieczna, w którym zapoznał licznie zgromadzoną w siedzibie Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim publiczność z teorią Herberta Marshalla McLuchana.
Na koniec swojego pobytu J. Klejnocki podkreślał, że kaliscy licealiści mają szczęście, bo chodzą do szkoły, w której czuje się miłą atmosferę i życzliwość nauczycieli. Dodał z uśmiechem, że chętnie by został jej honorowym profesorem.
Jarosław Klejnocki miał także okazję poznać piękno tutejszej przyrody, architektury oraz ciekawą historię regionu. Dzięki zaproszeniu dyrekcji Drawieńskiego Parku Narodowego zwiedził Głusko i jego okolice.
- To dla nas zaszczyt i wyróżnienie, że mogliśmy przyjąć w murach kaliskiego Liceum tak znamienitego gościa, a zarazem znawcę literatury i pedagoga z nieszablonowym podejściem do młodzieży. Zajęcia z Jarosławem Klejnockim były dla uczniów, a także nauczycieli języka polskiego ciekawym i kształcącym doświadczeniem. Pragnę mu podziękować w imieniu swoim i szkolnej społeczności, że poświecił swój urlop, aby podzielić się pasją do literatury z młodzieżą i nauczycielami – powiedział dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.
Pobyt Jarosława Klejnockiego w Kaliszu Pomorskim nie byłby możliwy bez zaangażowania polonistki Aleksandry Radeckiej oraz współpracy szkoły z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Kaliszu Pomorskim, a także Burmistrzem Kalisza Pomorskiego. Podziękowania należą się również dyrekcji Drawieńskiego Parku Narodowego oraz Joannie Osińskiej i Tomaszowi Boguckiemu za zorganizowanie bardzo ciekawej wycieczki oraz gościnność i gotowość do współpracy ze szkołą.
 
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona