- Każdy naród ma swoje tradycje. Jeśli je pielęgnuje, to będzie trwać i nie zagubi swojej tożsamości. Polska ma co przekazywać, biorąc pod uwagę nasze tradycje, kulturę i folklor. Zadaniem nauczycieli jest wpieranie uczniów w odczuwaniu ich tożsamości narodowej. Dlatego Właśnie w taki nietypowy sposób postanowiliśmy w tym roku uczcić Święto Niepodległości - informuje Dyrektor ZPET Krystian Ignacak. - Projekt miał formę warsztatów zespołowej realizacji jego poszczególnych etapów i stał się pretekstem do poznawania kultury, historii i tradycji naszego kraju.
Relacja uczestników projektu: Pierwszego dnia odbyliśmy kulinarną podróż po różnych zakątkach Polski. Mieliśmy okazję spróbować rogali marcińskich, które pieczone są w Poznaniu co roku z okazji Święta Niepodległości. Poznaliśmy historię powstania toruńskich katarzynek oraz małdrzyków krakowskich. Uczniowie klasy piątej przygotowali kartoflak- regionalny przysmak kuchni śląskiej. Próbowaliśmy także tradycyjnych deserów polskich, takich jak faworki, makiełki i racuchy.
Dodatkową atrakcją tego „pysznego dnia” była imponująca galeria prac plastycznych przygotowanych przez uczniów na konkurs pod hasłem „Za co kocham Polskę?”.
10 listopada odbyliśmy wirtualną podróż po Polsce, która rozpoczęła się nad morzem, gdzie odwiedziliśmy Gdańsk, Kołobrzeg i Szczecin. Podziwialiśmy piękne polskie plaże i porty. Potem „ruszyliśmy na południe”. Oglądaliśmy atrakcje Poznania, Warszawy, Torunia, Krakowa. Pamiątką z naszej podróży stała się przygotowana przez klasy, wspaniała galeria pocztówek.
18 listopada staliśmy się uczestnikami wzruszającego koncertu, który rozpoczęliśmy prezentacjami polskich tańców: poloneza, krakowiaka, trojaka i kujawiaka. Mieliśmy niecodzienną okazję podziwiania ludowych ubiorów z różnych regionów Polski, ponieważ uczniowie wystąpili w tradycyjnych strojach łowickich, krakowskich i góralskich.
Pieśń żołnierska i legionowa zajmuje w historii miejsce szczególne. Jest ona doskonałym źródłem poznania odczuć i nastrojów tych, którzy poszli „czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania”. Dlatego podczas koncertu wykonaliśmy je, aby uczcić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz poczuć klimat wydarzeń, których świadkami i twórcami byli żołnierze Komendanta Piłsudskiego. Przeżywaliśmy radość „Pierwszej Kadrowej”, ale i smutek za Jasieńkiem, co „tam pod jarem gdzieś w wojence padł”, werwę i humor ułanów, a także dumę rycerską „Pierwszej Brygady”…
Realizacja projektu zakończyła się 23 listopada. Tego dnia rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „Za co kocham Polskę?”. Wyróżniono najpiękniejsze prace, a wszyscy uczniowie otrzymali słodkie niespodzianki.
Projekt „Nasza Niepodległa” okazał się bardzo trafionym pomysłem. Poznawanie polskich tradycji, kultury i folkloru było okazją do świetnej zabawy i przeżywania pozytywnych emocji. Trudno o lepszą motywację do nauki.