Wieś jest Kobietą
18-11-2015

Wieś jest Kobietą

Data wydarzenia: 18-11-2015

Mieszkanka Powiatu Drawskiego Helena Kaczmarkiewicz- Kobietą Roku Tygodnika Poradnika Rolniczego! „Bardzo dobrze współpracuje mi się z rolnikami, walczę o rolników. Robię wszystko, żeby rolnicy mieli świadomość, że ktoś o nich pamięta” - to pierwsze słowa wypowiedziane podczas rozmowy z laureatką piątego miejsca pierwszej edycji plebiscytu o tytuł „Wieś jest Kobietą” Kobieta Roku Tygodnika Poradnika Rolniczego Heleną Kaczmarkiewicz. W plebiscycie wzięło udział 16 kobiet z całej Polski.

Helena Kaczmarkiewicz jest mieszkanką Mielenka Drawskiego, gdzie opiekuje się synem oraz prowadzi gospodarstwo rolne. Jej inicjatywa społeczna opiera się głównie na niesieniu pomocy rolnikom i ich rodzinom. Troszczy się również o najmłodszych, dlatego w tym roku zorganizowała wycieczkę dla dzieci rolników z okolicznych wsi Powiatu Drawskiego, na którą pozyskała pieniądze od sponsorów. Udało się zebrać na ten cel kwotę w wysokości 6 tys. zł. Dzieci pojechały na wycieczkę do Szczecina, gdzie poznawały uroki miasta. Główną atrakcją była wizyta w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim u samego Wojewody Zachodniopomorskiego Ryszarda Mićko. Wojewoda przywitał przybyłych bardzo serdecznie i obdarował skromnym upominkiem, który wywołał na ich twarzach szeroki uśmiech. Pani Kaczmarkiewicz przy pomocy Wojewody zadbała w tym czasie również o ciepły posiłek dla swoich podopiecznych.

Warto zaznaczyć, że Helena Kaczmarkiewicz jest członkiem Rady Powiatowej Powiatu Drawsko Pomorskie Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. Przy współpracy z Przewodniczącym Rady Powiatowej Powiatu Drawskiego Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Stanisławem Balińskim organizują spotkania z rolnikami w celu omówienia bieżących spraw związanych z rolnictwem m.in. problematyki związanej z urodzajem czy suszą. Pani Helena podkreśla, że jest bardzo wdzięczna za współpracę i pomoc, na jaką zawsze może liczyć od Stanisława Balińskiego, o którym mówi „To jest wspaniały człowiek!”.

Działania i osiągnięcia Heleny Kaczmarkiewicz są bardzo wysoko cenione. Dlatego też Zastępca Dyrektora Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Danuta Lebioda oraz Stanisław Baliński zgłosili jej kandydaturę w plebiscycie „Wieś jest Kobietą” Kobieta Roku Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Jak mówi Pani Helena, jest ogromnie wdzięczna Staroście Drawskiemu Stanisławowi Kuczyńskiemu oraz Wicestaroście Jackowi Kozłowskiemu za ogromne wsparcie i pomoc w pozyskiwaniu głosów. Tym bardziej, że Starosta swoją pozytywną postawą i reakcją na wiadomość o udziale mieszkanki naszego powiatu w plebiscycie dodał jej jeszcze większej odwagi i chęci do działania.

Zaznaczyć należy, że Powiat Drawski na łamach swojej strony internetowej zamieścił artykuł wspierający całą akcję. Na wieść o wynikach konkursu Starosta serdecznie pogratulował laureatce tak wysokiego podium i życzył dalszych sukcesów w swojej społecznej działalności.

- Bo przecież o rolnikach mało kto pamięta - wskazuje Starosta S. Kuczyński. - Muszą się wiele natrudzić, by swoją ciężką pracą na polu utrzymać rodzinę przez cały rok, do czasu następnych urodzajów. Nie mają w tym całym rozgardiaszu czasu na przyjemności, na które w rzeczywistości mało kogo stać w dzisiejszych czasach. Na szczęście jest taki ktoś jak Pani Helena, która o nich pamięta i pamiętać będzie. Świadczą o tym również jej plany na przyszłość: chce zorganizować festyn z różnego rodzaju atrakcjami dla rolników i ich rodzin, jakiego jeszcze w Powiecie Drawskim nie było. W planach ma również przygotowanie paczek na Mikołajki dla około sześćdziesięciorga wiejskich dzieci.

Laureatka plebiscytu chciała za tym pośrednictwem serdecznie podziękować wszystkim, którzy oddali na nią swój głos. Za ich wsparcie i wiarę w jej działania. Przekonuje, że nie zamierza rezygnować ze swojej działalności, a każdy potrzebujący pomocy, może liczyć na jej wsparcie nawet w środku nocy.

Jako Powiat Drawski składamy serdeczne gratulacje Pani Helenie Kaczmarkiewicz za tak zaszczytny tytuł, jakim jest Kobieta Roku 2015. To ogromne wyróżnienie dla naszego Powiatu, który składa na ręce Wyróżnionej wyrazy wielkiego podziwu i uznania.