Żeby zdrowym być – trzeba aktywnie żyć!
05-11-2015

Żeby zdrowym być – trzeba aktywnie żyć!

Data wydarzenia: 05-11-2015

Hasło to stanowiło motyw przewodni dla cyklu spotkań ze specjalistami różnych dziedzin z zakresu profilaktyki zdrowia i urody, które odbyły się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku od 10 do 17 października 2015 roku.

Inicjatywę rozpoczął marsz nordic walking, w którym - przemierzając ulice Czaplinka - uczestniczyła młodzież i seniorzy z powiatu drawskiego. Marsz został uwieńczony ogniskiem integracyjnym, podczas którego jego uczestnicy wzięli udział w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

W kolejnym dniu odbył się wykład z dietetykiem Karoliną Fujarską, dotyczący profilaktyki dietetycznej i pułapek współczesnego marketingu żywieniowego. We wtorek zorganizowano wykład z kosmetologiem Kają Mazurek na temat wpływu sposobu odżywiania się na kondycję skóry oraz podstawowych zasad pielęgnacji cery. Czwartego dnia w godzinach popołudniowych odbyły się zajęcia ruchowe Zumby, przeprowadzone przez instruktorkę fitness Justynę Kuzio. 15 października miał miejsce cykl wykładów przeprowadzonych przez:

- Dyrektor MOW - Małgorzatę Jandę - w ramach wykładu poruszony został na temat profilaktyki HIV i AIDS.

- ratownika medycznego - Jarosława Tarnowskiego, który omówił temat chorób cywilizacyjnych i sposobów im zapobiegania,

- położną - Halinę Nowicką, która zainicjowała dyskusję pod hasłem „Być Kobietą”

- Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła w Czaplinku - Ryszarda Polaka, który przeprowadził wykład dotyczący cukrzycy i jej profilaktyki

W piątek, 16-go października wychowanki MOW uczestniczyły w spotkaniu z kolarzem - Janem Dymeckim, który opowiadał o pasji kolarstwa i swoich sukcesach. Zwieńczenie całotygodniowej inicjatywy stanowiły dwa konkursy: kulinarny oraz biegowy.

W trakcie konkursu kulinarnego 12. uczestniczek (4 zespoły 3-osobowe) miało za zadanie przygotowanie potrawy zgodnej z zasadami zdrowego i zbilansowanego żywienia. W konkursie biegowym udział wzięło 10 osób, których zadanie polegało na pokonaniu  jak najdłuższego dystansu w trakcie trwającego 10 minut biegu na bieżni. Spośród uczestników biegu wyłonione zostały trzy zwyciężczynie, które otrzymały atrakcyjne nagrody.