Wieczór pod znakiem Herberta
01-12-2015

Wieczór pod znakiem Herberta

Data wydarzenia: 01-12-2015

Jesienne spotkanie z poezją Herberta zorganizowane zostało w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku 26 listopada 2015 roku.

(…) idź wyprostowany wśród tych co na kolanach/ wśród odwróconych plecami i obalonych w proch/ ocalałeś nie po to aby żyć/ (…) bądź wierny. Idź. Te słowa, zaczerpnięte z Przesłania Pana Cogito autorstwa Zbigniewa Herberta, stanowiły kanwę wieczoru poetyckiego poświęconego jego życiu i twórczości.

Wychowanki MOW prezentując wybrane utwory z dorobku poety, zaprosiły uczestników wieczoru poetyckiego na wędrówkę szlakiem, który wiódł przez jego życie tragicznie uwikłane w historię XX wieku. W zorganizowanym spotkaniu wzięły udział wychowanki, pracownicy MOW, a także zaproszeni goście: Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czaplinku Eugenia Szastko oraz Dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury Marcin Naruszewicz.

Zbigniew Herbert to znamienity polski poeta, eseista, pisarz o wielkim dorobku oraz wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Kawaler Orderu Orła Białego, laureat ponad dwudziestu nagród literackich. Od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla.