Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Papierosom powiedzieli „NIE”
07-12-2015

Papierosom powiedzieli „NIE”

Data wydarzenia: 07-12-2015

Działo się to Anno Domini 2015, w środę 2 grudnia, kiedy z kaliskiego Liceum, w ramach programu „Bezpieczna szkoła”, papierosy zostały przepędzone.

I przepędzono je nie tylko fizycznie, ale co najważniejsze - mentalnie. Młodzież z klasy II d policyjno- prawnej i uczniowie z grupy teatralnej „Klepsydra” odegrali bowiem spektakl wypędzenia tytoniowego nałogu w sposób tak wyrazisty, że musiał głęboko zapaść w umysł i serce każdego widza. A tych w hallu Szkoły nie brakowało.

Widowisko przygotowane przez Joannę Mączkowską rozegrało się na dużej przerwie, gdy w środku tłumu uczniów pojawiło się kilkoro z nich, przebranych za papierosy. I powoli, w rytm niepokojącej muzyki, papierosy zaczęły przyciągać do siebie czarne postaci - choroby. Mało, że wyglądające ponuro, to jeszcze z odrażającym obrazem ledwie dychających płuc na kostiumach.

Wtedy nastąpił kolejny akt antynikotynowej scenki. Grupa ubranych na biało aktorów (oczywiście z wizerunkiem zdrowych płuc) zaczęła, dotykami dobra i dotykami rozumu, neutralizować czarne paskudy zgubnego nałogu. Przemieniać je w tańcu wśród kłębów teatralnego dymu na tyle, że w finałowej scenie i białe i czarne postaci wspólnie przepędziły aktorów grających papierosy.

Oklaskującym występ uczniom i nauczycielom rozdawano, dla ugruntowania edukacyjnego efektu spektaklu, ulotki informacyjne. Co warto z nich zapamiętać? Chyba najbardziej te dwie ostatnie wskazówki: „Pamiętaj, że papieros zabija powoli nie tylko Ciebie, ale i tych których kochasz. Życzymy wytrwałości i odwagi w prowadzeniu zdrowego trybu życia - życia bez nałogów!”.

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona